Original article

poddůstojník chtěl předat tajné informace o metodách sledování amerických ponorek, ale naletěl agentem.

MOSKVA. Veterána amerického námořnictva odsoudili v pondělí na třicet let vězení za pokus o špionáž ve prospěch Ruska, informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

poddůstojník Roberta Patricka Hoffmana zatkli v prosinci 2012 – dva měsíce po tem, Čo se pokusil předat tajné informace o metodách sledování amerických ponorek lidem, které považoval za ruských špionů.

Šlo však o agentů FBI, píše agentura RIA Novosti.

Podezřelý od setkání s Lukašenkem

Hoffman původně čelil doživotnímu trestu odnětí svobody. Do vězení ho poslal federální soud [1] v Norfolku ve státě Virgine.

„Hoffman se pokusil provádět špionáž ve prospěch Ruské federace a zradil důvěru, kterou mu dala tato země. Byl připraven ohrozit americké životy pro osobní zisk,“ prohlásil prokurátor Dana Boente.

Podle FBI strávil Hoffman většinu z 20-leté služby v námořnictvu na ponorkách jako šifrant – měl tak přístup k tajným informacím. Ze služby odešel v listopadu 2011.

FBI začala 40-letého Hoffmana vyšetřovat poté, Čo se dozvěděla, že strávil v roce 2011 tři týdny v Bělorusku a setkal se tam s prezidentem Alexandrem Lukašenkem [2] , informoval deník Virginian-Pilot.

Obhajoba: Sám chtěl chytit Rusů

V září 2012 poslala FBI Hoffmanovi dopis, který vzbuzoval dojem, že ho napsali ruští agenti, s nabídkou odměny za poskytnutí technických informací.

Hoffman údajně zanechal v parku ve Virginii tři zásilky. Jedna z nich obsahovala USB klíč s kopiemi dokumentů – některé s označením „přísně tajné“ – o tem, jak lze sledovat americké ponorky a jako USA sledují cizí plavidla.

Obhájci obžalovaného ale tvrdili, že jejich klient spolupracoval s muži, kteří se vydávali za Rusy, proto, že je chtěl sám chytit.

Zdůrazňovali, že když Hoffman doručil třetí zásilku, šel FBI požádat, aby mu pomohl chytit jeho kontakty.

Svědci dosvědčili, že Hoffman za poskytnutí informací nikdy nežádal a ani nikdy nepřijal odměnu.

References

  1. ^ soud (www.sme.sk)
  2. ^ Alexandrem Lukašenkem (www.sme.sk)

doručení zásilek – Google News

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.