Iveta Radičová zažalovala Roberta Fica za to, že ji spojil s korupcí při dostavbě areálu v Osrblie.

agentuře zprávu jsme nahradili autorským textem SME.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico podal před několika dny odvolání proti rozsudku Okresního soudu v Pezinku, který mu přikázal omluvit se bývalé premiérky Ivety Radičové. Ta ho zažalovala za výrok, že je podezřelá z korupce [1] v kauze dotace na výstavbu areálu v Osrblie.

Fico nechce říct, z jakého důvodu se odvolal. „Předseda vlády, podobně jako i jiní občané, využil právo na podání odvolání,“ řekla jeho mluvčí Beatrice Szabóová.

Ficova důvody zatím nezná ani Radičová. Soud jí jeho odvolání odeslal pouze ve čtvrtek rano. „Nemám se k čemu vyjádřit,“ řekla bývalá premiérka.

Svůj názor na odvolání musí doručit soudu do patnácti dnů, odkdy jí přijde. „Po uplynutí lhůty soud bez zbytečného odkladu spis předloží odvolacímu soudu k rozhodnutí,“ řekl zastupující mluvčí soudu Erik Tomus. Rozhodovat bude Krajský soud v Bratislavě.

Vyhýbal se

Fico o jednání v jeho průběhu nejevil žádný zájem. Nepřišel ani na jedno. Nejen on, ale ani jeho právní zástupkyně. Žádný z nich se také nikdy z neúčasti neomluvil.

V žalobách o ochranu osobnosti to ale ani není nutné, soud tedy rozhodoval bez něj. Žalovaný musí pouze převzít žalobu, o čem musí soud obdržet potvrzení.

S tím měl soud několik měsíců problém [2] . Fico si nepřebíral zásilku a policisté tvrdili, že ho nemohou najít. Nakonec ji na Úřadu vlády probrali poté, Čo o obstrukcích informovali média.

autor: Martina Pažitková

VIDEO

Archiv: Fico soud ignoroval

Nejsou důkazy

Fico označil Radičovou za korupční poté, Čo jí poradce obvinili, že za provizi vybavoval pro Osrblie dotaci.

Premiér tehdy jako lídr opozice také řekl, že v kanceláři předsedkyně vlády existoval systém vybírání provizí. „Nevěřím, že by o tem premiérka nevěděla.“

Podle vyšetřovateli zadokumentován důkazů o provizi nevěděla. Soud řekl, že bez důkazů nelze za podezřelého z korupce označit ani premiéra.

„Žádný politik není povinen strpět urážky a obvinění z korupce ani v rámci politického boje,“ rozhodla soudkyně Michaela Králová.

Bez odškodného

Radičová žádá omluvu zveřejnit pouze v tiskových agenturách a nechce žádné odškodné.

Fica žalovala i za výrok, že přinutila Josefa Čentéša nekandidovat v tajné volbě na generálního prokurátora, při které hrozilo, že část vládních poslanců bude hlasovat za Dobroslava Trnky a že Čentéš byl její osobní nominovaný. V tomto návrhu soud žalobu zamítl.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.