2012-06-19 (23:07) | Z domova [1]
-Vítejte v ekoutópii

Autobus plný novináře pomaličku přechází nehostinnou pustinou. Nikde žádný člověk, jen prázdné pole a krajina. Autobus přijede do svého cíle, zastaví, obklopí ho podivné postavy v bílých kombinézách. A postupně začnou svou kontrolu, v rukou drží zvláštní přístroje a procházejí podél stojícího vozidla. Zjišťují úroveň radiace.

Několik autobusů přivezlo do japonské Fukušima zástupců médií. Vláda a energetická společnost tepců jim koncem května chtěli ukázat, jak pokračuje boj s poškozenou jadernou elektrárnou. A také zdůraznit, že obavy veřejnosti před dalšími problémy se čtvrtým blokem elektrárny s vyhořelým palivem jsou v tem lepším případě přehnané. V tem horším bláznovstvím.

Skutečná motivace však byla někde jinde. Japonsko potřebuje znovu spustit své nukleární reaktory. Po Fukušime a jejich plánovaných údržbářských odstávkách jejich země znovu nespustila. Na ostrově, kde pocházela zhruba třetina energie z jádra a kde před březnovým zemětřesením běželo 54 reaktorů, není jiná alternativa. Vlastně je – v létě nesvítí.

Dva extrémy

Jaderná energetika je zvláštní fenomén. Je symbolem dvou přístupů ke světu, ve kterém žijeme, ve kterém se chceme mít dobře a pohodlně.

Ten první se tváří, že ochraňuje životní prostředí, ale ve skutečnosti vytváří ideologické utopie, které nikdy v dějinách, počínaje Platónem, nevyšly.

Ten druhý zase nadřazuje okamžitý pragmatismus a odsouvání problémů nad vize světa, který by mohl akotak dlouhodobě fungovat.

Obě skupiny si udělali z jaderných elektráren svých rukojmí a někdy i vedou své svaté války za lepší zítřky. Zatímco ti první se přivazují o kolejnice a okupují komíny, ti druzí jakýkoliv pokus o zelenější planetu označí za brzdu pokroku.

Šílené jsou vlastně oba přístupy. Ve skutečnosti je podstatné pouze jedno: jaderné elektrárny opravdu potřebujeme. A potřebujeme jejich my, stejně jako Japonci. Nebo jako Němci, i když jejich kancléřka, mimochodem sama bývalá fyzička, ztratila pod tlakem veřejného mínění rozum.

Bylo by úžasné, kdybychem dokázali žít ve světě, kde je elektřina levná, při jejím získávání se nikomu a ničemu neškodí, kde tuto elektřinu dokážeme dovést do domácnosti, používat ji a všichni by se měli dobře. Bylo by prostě úžasné, kdyby existovala nová a funkční ekoutópia. Problém je, že ona neexistuje.

Existuje pouze svět, kde bude v japonských prefekturách – pokud si domácí zapnou v teplém a vlhkém běhemí klimatizaci – chybět patnáct procent energie. Existuje svět, kde pokud Němci odstaví své jaderné elektrárny, jen vybudování nové energetické sítě bude stát odhadem dvacet miliard eur. A možná dalších patnáct, které chce E.On jako odškodnění za ušlý zisk a další komplikace.

A existuje pouze takový svět, kde je energie z nukleárních reaktorů stále relativně levná, relativně bezpečná a relativně ekologická. Pokud zvolíte jakžtakž střízlivý pohled.

Nula obětí

Lidé milují příběhy a tajemství. Proto jejich řádově více fascinuje neviditelná radiace, které čelí ubozí obyvatelé kdesi-TAMs, fascinuje jejich představa exotického záření, které zabíjí na rozsáhlém území. A i média pak mnohem více mluví o jaderné nehodě v elektrárně Fukušima než o nějakém cunami.

Čo na tem, že zemětřesení a následná vlna mají na svědomí zhruba dvacet tisíc obětí a Fukušima, s tím strašným následným zamořením radiací – s výjimkou dvou techniků, jejichž zabilo právě cunami – zatím přesně … nula.

Čo na tem, že v dvacetikilometrovém, takzvané no go zóně kolem nukleární elektrárny byla iv nejhorších oblastech dávka radiace zhruba na úrovni běžného CT vyšetření (V. Slugeň, Katedra jaderné fyziky a techniky FEI STU, pro Trend).

Japonci i tak v ulicích protestují a odmítají jadernou energetiku. A salonní ochranáři z Evropy rádi přikyvují, že mají vlastně pravdu.

V té debatě se jaksi zapomíná na několik důležitěch faktů. Například že Japonsko začalo ve velkém nakupovat uhlí a zkapalněný zemní plyn, aby zajistilo výpadek elektrické energie. Že jeho vláda po zastavení jaderných reaktorů odmítla splnit interní cíl snížit emise oxidu uhličitého oproti roku 1990 o pětadvacet procent.

Že solární a větrné elektrárny jsou (zatím) tak zoufale neefektivní, že bez štědrých státních dotací by asi málokdo chtěl takovou energii platit. Že tepelné elektrárny jsou sice relativně levné, ale potřebují neobnovitelné – v příčetná časovém horizontu – zdroje, nemluvě o značném podílu na změně klimatu, při které ještě mohou být nukleární potíže zábavnou příhodu v historických knížkách.

A že vodní elektrárny radikálně zasahují do ekosytémů. Jistě, pak tam sice vzniknou nové, ale to můžeme klidně na Slovensku vypustit i pštrosi a tygři (pokud by tu ty první v divůčině přežili a těch druhých jsme dokázali v dostatečném počtu naklonovat). Také by vznikl jiný ekosystém.

Nejméně špatný

Je samozřejmě pravda, že jaderné reaktory jsou rizikem. Stále pořádně nevíme, Čo s vyhořelým palivem, které zůstává velmi dlouho radioaktivní. A stále hrozí riziko, že se může zopakovat velká nehoda jako Černobyl s rozsáhlými neobyvatelnými územími.

No dokud nezvládneme jadernou fúzi (kdosi jednou řekl, že toto je energie, při které bude navždy platit „jednou se to podaří „), musíme si vybírat nejméně špatnou ze všech špatných možností. V životě neexistují jen věci černé a bílé, správné a nesprávné či oni a my – na zlost kavárenským intelektuálům.

Jaderné elektrárny prostě potřebujeme. A volat po jejich zastavení je úplně stejné, jako chtít léčit nemoci, ale odmítat pokusy na laboratorních zvířatech. Nebo chtít nakupovat levnou zeleninu a peči ve, no stopnout veľkofarmárů a jejich metody ošetřování plodin.

Už to tu jednou padlo: všichni chceme svítit. No fráze „a bylo světlo“ se snadněji čte, než udělá.

Ačkoliv jsou jaderné elektrárny rizikem, neobejdeme se bez nich. Lepší alternativa zatím stále neexistuje.

Tomáš Prokopčák

Zdroj: http://komentare.sme.sk/c/6423517/vitajte-v-ekoutopii.html

Tomas Prokopcak
Share / Bookmark pošli na vybrali.sme.sk Facebook [2]
V případě, že chcete přispět na chod dolezite.sk můžete tak učinit zasláním jakéhokoliv finančního příspěvku na účet 420 208 3850/8360 mBank , variabilní symbol: 4444. Do účelu platby můžete uvést Vaše jméno, které bude zveřejněno s poděkováním. Vybrané finanční prostředky budou použity na zkvalitňování a chod dolezite.sk. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na dulezite zavináč dolezite.sk

Napište nám. Pošlete nám email s Vaším dotazem, návrhem nebo připomínkou na adresu dulezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článek je důležitý nebo zajímavý? Pošlete ho přes e-mail [3] nebo ho ukažte přátelům na Facebooku [4] . Rozšiřujte informace, nato jsou přece tu!

Gaspe. gyselequ13 [5] | ip: 87.197.13 [ 6] | 2012-06-20 (15:46)
Vždyt to je mimo jakoukoliv diskusi přece. Jaderné elektrárny jsou axiem. Přesně tak i jaderné bomby a jiné skvělé vynálezy. 🙂 Proč si dál lámat hlavu.

Pandemonium. darujete36 [7] | ip: 188.123.1 [ 8] | 2012-06-20 (18:03)
Na Slovensku je třeba Čo nejdříve nahradit výpadek Jaslovských Bohunic dostavění Mochovců. Je potěšitelné, že stavba zdárně pokračuje …

diskusia / forum Přidej příspěvek do fóra
Prosím diskutujících, aby nepoužívali vulgarismy a dodržovali kulturu diskuse . Děkuji. (Admin)

21. 19.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.

-Změna systému není možná bez podpory médií 2012-06-21 (08: 58) | Z domova
Čo je DŮLEŽITÉ pro celkověu úspěšnou revoluci? Jak se vyhnout případným rizikům? Revoluce v Tunisku byla důsledkem toho, že revolucionáři převzali kontrolu nad informačním systémem, konkrétně nad sociálního sítě. Kvuli Státní cenzuře tisku, rozhlasu a televizního vysílání začali lidé dávat přednost zprávy na internetu. Cenzuru internetu jsme překonali tím, že jsme lidi naučili používat nástroje, díky který ji šlo obejít. [9] [10]
-Negativní dopady pozitivní diskriminácie 2012-06-21 (08:57) | Z domova
Že by americká, už víc než půl století nařizovaná a prosazování praxe ony Affirmative Action byla před českými dveřmi nebe dokonce doposud na prahu či za prahem? K takovým otázkám mě ponouká dojem při sledování zpráv z rodné země, na kterým se ovšem dívám ze značné dálk od opačného břehu rozsáhlý oceánu a téz s nějakou zkušenosti z dřívějších Desetiletí. Zásluhou druhé světové války s vyvražděni většiny Židů a poválečného násilného Vyhnání Tří miliónů našich sudetských Němců, česká kotlina se stala etnicky hodně homogenní. [11] [12]
-2. klaksónový protest proti trvalému eurovalu 2012-06-20 (12: 20) | Z domova
Kdy? 21. června 2012 od 17:00 do 17:05 Proč? Ve čtvrtek 21.6. ve večerních hodinách se parlament ČR chystá schválit trvalý eurové (ESM). Troubením klaksonem 5 minut v ten den v jeden čas na celém Slovensku, chceme projevit svůj občanský postoj a nesouhlas s tím, že nás, občanů ČR, chtějí naši „zástupci“ v parlamentu zadlužovat a nutit splácet dluhy jjiných. [13] [14]
-Dokáže stát podporovat rast? 2012-06-20 (08:48) | Z domova
Je to dost stará písnička. Jmenuje se „Podpoříme růst.“ A tak nezbývá, jen se zamyslet nad tím, jak naši vyvolení růst podpoří. Netuším sice, jak bude takový vládou organizovaný růst probíhat, s určitostí ale vím, že stát vezme nějaké peníze a něco růstové s nimi udělá. [15] [16]
-Těchto osmnáct opatření se nejvíce dotkne Slováků. 2012-06-19 (16 : 42) | Z domova
No to bude sranda 🙂 [17] [18]
-ESM a rušení státního svátku 2012-06-19 (09:39) | Z domova
Vážená p.. Waldnerová, děkujeme za Váš e-mail i za důvěru, kterou vkládáte do strany SMER-sociální demokracie. Otázka rušení církevních, resp. státních svátků je velmi citlivou tématem. Představitelé vlády se setkali se zástupci církve i se sociálními partnery, avšak konkrétní kroky ještě nebyly přijaty. Je tedy předčasné mluvit o tem, zda bude svátek oslavovaný 1. září zrušen. Děkujeme Vám za Váš názor a jsme upřímně rádi, že Vás zajímá situace na Slovensku. Přijetí eurovalu považujeme za důležitý krok, protože bez něj by se eurozóna rozpadla, což by mohlo mít katastrofální následky na naši životní úroveň. Eurové by měl být schválen do konce června, na čem se dohodl předseda vlády ČR s předsedy opozičních parlamentních stran. Vláda Roberta Fica hned po volbách začala s konsolidací veřejných financí, přičemž při všech opatřeních, které přijme, bude klást důraz na lidi s nízkými a středními příjmy. Základem politiky strany SMER-sociální demokracie je solidarita bohatěch a silných s chudými a slabými. Můžeme Vás slíbit, že vláda udělá vše pro to, aby měli všichni občané na Slovensku důstojný a spokojený život. Přejeme Vám i Vaší rodině hodně zdraví a úspěchů v soukromém i pracovním životě. S pozdravem Mgr. Monika Počátková ředitelka komunikačního odboru strany SMER-sociální demokracie [19] [20]
-V Řecku zavádějí alternativní platidlá 2012-06-19 (01:49) | Z domova
Řecké město Volos, asi 350 km na sever od Atén, zavedlo TEM což v překladu znamená Alternatívna Místní Měna. BBC tuto měnu správně nazvalo barterové jména. „Menu“ mohou používat v místní síti. „V síti mohou lidé obchodovat ze svým zbožím a službami. Nepotřebují na to peníze. Jednoduše potřebují čas a chut to udělat,“ říká Christos Papaioannou, jeden ze zakladatelů sítě. „Je to něco jako výměnné obchody ze steroidy,“ dodal. [ 21] [22]
-Klaksónový protest proti trvalému eurovalu 2012-06-18 (19:12) | Z domova
Kdy? 19. června 2012 od 12:00 do 12:05 Proč? Troubením klaksonem 5 minut v jeden čas na celém Slovensku v den, kdy se parlament ČR chystá schválit trvalý euroválů (ESM) chceme projevit svůj občanský postoj a nesouhlas s tím, že nás, občanů ČR, chtějí naši „zástupci“ v parlamentu zadlužovat a nutit splácet dluhy jjiných. [23] [24]
-Potřebujeme veřejnoprávní médiá? 2012-06-18 (09:44) | Z domova
Hlas vychází z obdélníková desky, jakéhosi matného zrcadla, ježek bylo Součástí povrchu stěny po pravé straně. Winston otočil knoflíkem a hlas se trochu ztišit, ale slovům bylo stále ještě rozuměla. Přístroj (ve skutečnosti televizní obrazovka) se dal ztlumit, ale nebylo možné ho úplně vypnout. (1984) [25] [26]
-Fico oškubat lidi a peníze daruje španělským bankárom 2012-06-18 (09 : 39) | Z domova
Najsociálnejší premiér dotáhl solidaritu do úplné perverznosti. Na Slovensku oškubat (mezi jjjjjjinými) živnostníků s nejnižšími příjmy a vybrané peníze pošle (mezi jjjjjjiným) španělským bankéřům na jejich milionové odměny. [27] [28]
-Zombí, popírači, sociopati, intrikáni a ochránci 2012-06-18 ( 09:38) | Z domova
Pět dominantních typu osobnosti, s nimiž se setka ve světě, který se zbláznil Různé Čo se to sakra s naším světem děje? Proč jsou lidé takoví ulhaní zrádce? Proč se většina tak zlých lidí (jako Eric Holder) vyšplhá v korporacemi řízené fašistické vlády až na vrchol? Proč zombiových z bezdomovci žerou Lidské maso? [29] [30]
-zastupitelská demokracie je prežitok 2012-06-17 (20:06) | Z domova
zastupitelská demokracie je přežitek, který si už splnil svůj úkol. Uznáváme důležitost zastupitelské demokracie v dějinách, kde významným způsobem přispěla v boji za svobodu, ale v současnosti, v době vyspělých technologií, v době vysoké intelektuální a kulturní úrovně lidstva, už není žádný důvod, aby byla zastupitelská demokracie funkčním systémem i nadále. Vláda a moc musí jít ve skutečné demokracii zdola nahoru a ne shora dolů. Lidé mají být ti, kteří mají moc ve svých rukou – moc vládnout, moc měnit, moc tvořit, moc zlepšovat, ale i moc trestat. Problém současné společnosti je v tem, že se politici nebojí lidí, že nemají před nimi žádný respekt. Ale kdyby byly kdykoliv odvolatelný a svá rozhodnutí by museli v případě potřeby veřejně obhajovat, respekt by opět nabyli. [31] [32]
- Má Směr SD 2tváre, jednu pro Brusel a jednu pro své občany i někteří voličů? ? 2012-06-16 (15:25) | Z domova
Dnes jsem slyšel v TV prohlášení pana předsedy vlády pana Fica, že je shoda napříč NR SR na zrušení státního svátku dne výročí Ústavy ČR, ale tento web na internetu mi to nepřipomíná a tak se ptám sám sebe. Má Směr SD 2tváre, jednu pro Brusel a jednu pro své občany i někteří voličů? [33] [34]
-Typický oběd v české reštaurácii 2012-06-16 (12:26) | Z domova
Já: Prosím Vás … Číšník: Počkejte chvíli, nevidíte, že obsluhuje?! Já (po pěti minutách čekání): Promiňte, že Vás vyrušuji, mohu si objednat? Číšník: No? Čo si dáte? Já: Jednotku menu. Číšník: Máme jen dvojku. [35] [36]
-Vegetariáni-bezbožní kacíri? (2) 2012-06-16 (12 : 02) | Z domova
Většině lidí jsou zločiny na zvířatech s těžkými následky pro celou společnost, lhostejné i proto, že tyto ohavnosti jsou legálně skrze odpovídající zákonodárství, tedy prohlášeny za světské práve. Vrchol cynismu je to, že má toto zákonodárství požehnání církví. Církev odjakživa lidu podsouvá, že je to „bohem chtěné a bohuľúbe“, používat a využívat zvířata k „blahu“ člověka.