Lehké zásilky by malé stroje mohly roznášet již v roce 2015. Fungovat by měly bez jakéhokoliv lidského zásahu.

SEATTLE, BRATISLAVA. Odkliknete v Amazone svou objednávku a ve skladu internetového prodejce vyhledají skladníci krabici a připraví ji k odeslání. Namísto speditéra zda poslíčka ji však převezme malá robotická helikoptéra, která ji v průběhu půl hodiny doveze až k vašim dveřím.

S takovou vizí pracuje vedení internetového prodejce Amazon, který počítá s nasazením Minivrtulník během čtyř či pěti let.

Potřebují čas

„Je to ještě léta vzdálené, ale budeme schopni takto doručovat do půl hodiny,“ řekl šéf Amazonu Jeff Bezos pro televizi CBS. Jako nejoptimističtější termín spuštění provozu zmínil rok 2015.

Statistiky prodeje ukazují, že většina zásilek spadá do kategorie, kterou lze ve městech řešit takovým druhem expresní letecké dopravy.

Robotické helikoptéry, které firma testuje, mají dnes nosnost 2,3 kilogramu, což je limit, pod který spadá přibližně 86 procent objednávek. Doručovat by měli vědět v okruhu přibližně 15 kilometrů od skladu.

Stroj by měl fungovat zcela automaticky, bez jakéhokoliv lidského zásahu. To přináší jednak možnosti na úspory, zároveň to však vytvoří řadu inženýrských problémů, jejichž řešení bude trvat roky.

No při doručování vzduchem by se stroje Amazonu mohli zcela vyhnout dopravě, což by ušetřilo čas i peníze, zejména v rušných městech s rozsáhlými dopravními zácpami.

Úřady jsou pomalé

Dalším problémem bude získání povolení od úřadů. Podle technologického webu The Verge americký úřad v současnosti neví ani říci, jaké podmínky by bezpilotní stroje měly splňovat.

Úřad plánuje zveřejnit podmínky certifikace až koncem roku 2014. A ty se mají týkat zejména zařízení pilotovaných na dálku.

Regulace plně automatizovaných strojů však může být ještě komplikovanější.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.