„Testovací provoz doručování prostřednictvím datových schránek zřízených na Ústředním portálu veřejné správy se začne letos. Povinně se plánuje zavést elektronické doručování do tří let od schválení zákona pro orgány veřejné moci, právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelů, „ řekla mluvčí resortu spravedlnosti Jana Zlatohlávková.

Zmíněný zákon je již v meziresortní připomínkování. Vedení ministerstva odhaduje, že elektronické doručování se do praxe bude dostávat postupně, zejména proto, že pro běžné lidi nebude používání datových schránek povinné. „Po třech letech využívání elektronického doručování odhadujeme úsporu na úrovni 50 procent z ročních nákladů na doručování poštou.“

V praxi bude elektronické doručování fungovat t když, že na Ústředním portálu veřejné správy budou zdarma elektronické schránky pro orgány veřejné moci, firmy, podnikatele a fyzické osoby starší 15 let. Úřední písemnosti tam budou doručovány v elektronické podobě. „O doručení bude zasílána notifikace. Orgány veřejné moci mohou komunikovat navzájem i přímou formou elektronické komunikace,“ vysvětlila Zlatohlávková. Kromě peněz by se mohl ušetřit i čas spojený s běžným poštovním doručováním.

Podle údajů ministerstva spravedlnosti zaplatili soudy za posledních pět let na poštovném více než 32 milionů eur. Nejvíce loni, nejméně v roce 2009 (5,6 milionu eur). Soudy využívají služeb České pošty, výjimečné případy doručování se podle Zlatohlávkovej v rozpočtu ani v účetnictví nesledují. Některé zásilky doručují soudní doručovatelé, kterými jsou zaměstnanci soudů.

Zavedení elektronického doručování do praxe nebude znamenat snížení soudních poplatků. „Elektronické doručování se plánuje zavést v návrhu zákona o elektronickém výkonu veřejné moci. V rámci tohoto návrhu se neplánuje snižování soudních nebo jjiných poplatků,“ vysvětlila Zlatohlávková. Soudní poplatky podle ní ani nejsou určeny na výdaje spojené s doručováním.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.