Nedávno jsem měl možnost setkat se s dosud neznámým druhem internetového podvodu (tzv. scam ). Většina lidí nejčastěji zná scam jako různé e-maily o tem, že vyhráli velkou sumu peněz, ale musí zaplatit bankovní poplatky, aby jim ty peníze mohly přijít na účet. No to, s čím jsem se tentokrát setkal já, bylo mnohem sofistikovanější.

Před několika dny jsem zveřejnil inzerát, že prodám MacBook Pro na nejmenovaném Slovensku inzertním portálu. O pár hodin se mi ozvala jistá osoba, a ptala se mě následující otázky:

Máte tuto položku k dispozici pro prodej?

Pochopitelně jsem odepsal, že ano. Následně přišla odpověď:

Prosím, napište mi konečnou cenu položky

Všimněte si, že už tady je něco podezřelé. Někdo reaguje na můj inzerát, ale ptá se velmi obecné otázky, které jsou uvedeny již v samotném inzerátu. Obvykle se potenciální kupce ptají na detaily, např. „Je zboží nějak poškozeno?“, „Jaké jsou dodací podmínky?“ A pod.

No ještě jsem neměl stoprocentní jjistotu, tak jsem poslal cenu, za kterou chci MacBook Pro prodat. A velmi rychle přišla odpověď:

Díky za váš mail, chci si koupit zboží na mém příteli Narozeniny v Africe

Já vám nabídne 1350,00 eur pro tuto položku a její přepravní náklady do Afriky

Mail mi údaje o bankovním účtu pro platbu na můj bankovní účet Čo
nejdříve zítra rAno

zdravím

Tato odpověď téměř s jistotou ukazuje, že se jedná o podvod, tedy scam. Všimněte si následující:

  1. Samotný e-mail nebyl psaný v češtině, ale pouze přeložen pomocí internetového překladače. Reálný zákazník by vás pravděpodobně kontaktoval přímo v angličtině a už od začátku by se přiznal, že je ze zahraničí.
  2. Daná osoba mi nabízí 1350 EUR za zařízení, které prodávám za 1000 EUR. To je nanejvýš zvláštní. Podívejme se tedy na náklady zaslání zboží do Afriky (použijeme stát Jihoafrická republika) – je to 140 EUR u známé kurýrní společnosti. Za Čo tedy dostanu zbývajících 210 EUR? Pokud by to byl reálný zákazník, pravděpodobně by měl sám zjištěné přepravní náklady nebo by mě požádal, abych mu cenu přepravy zaslal já.
  3. Pouhá skutečnost, že někdo chce zaslat zboží na druhý konec světa a dělá to právě ze slovenského inzertního portálu, je obzvláště podezřelá.

Ale tímto se hra ještě neskončila. Odpověděl jsem, že přijmu platbu, ale výhradně přes Western Union (společnost ODESÍLAJÍCÍ hotovost na jméno a příjmení do celého světa). A přišla odpověď:

Moje banka mají 100% jjistotu pro doručování na položky tak prosím mail
mi vaše Bankovní spojení pro platbu na můj bankovní účet Čo nejdříve
dnes.

Zde je již definitivně jasné, že se jedná o podvod: opět strojový překlad a navíc, tato osoba vůbec nereagovala na to, Čo jsem napsal, jen se mě snaží utvrdit, že vše je OK.

Oproti klasickému SCAM s výhrou je tento mnohem nebezpečnější, protože je to reakce na skutečnou snahu něco prodat. Tento článek zároveň slouží jako návod na to, Čo si třeba při takových e-mailech všímat. Při prodeji jakékoliv elektroniky doporučujeme osobní setkání – obchod se totiž uskuteční ihned.

zaslání zboží –

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.