Original article

Za pomoc Ukrajine pravdepodobne zaplatíme milióny eur. Slovenská pološtátna přepravná spoločnost Eustream by totiž měla investovat až 21 miliónů eur do vybudovania plynovodného prepojenia k nášmu východnému susedovi. Ve včerajšem novem diskusnem formáte HN Aréna Daga Daniša to povedal premiér a kandidát na prezidenta Robert FiČo.

Peníze by podle neho mali slúžit na vybudovanie takzvanej meracej stanice. Díky nej bude Slovensko môct na jednej strane dodávat plyn ze Západu na Východ a na druhej strane se tím zníži závislost Kyjeva od Moskvy. „Sme pripravení takto pomôct Ukrajine,“ vyhlásil premiér.

Jedna meracia stanica přitem už na ukrajinsko-slovenskej hranici je. Kontroluje ji však ruský plynárenský gigant Gazprem. Bez jeho souhlasu nemůžeme dodávat plyn na Východ a Rusi tyto dodávky blokujú.

Když se však Kyjev spolu s Eustreamem dohodnú na takzvanem spätnem toku plynu, na Ukrajinu budeme môct už během najbližšej zimy dodat 3 miliardy kubických metrů plynu. Časem by tento objem mal narást až na 10 miliárd, co predstavuje víc než tretinu z toho, co Ukrajina ročne dováža z Ruska.

Jak však zároveň Fico upozornil, otázne je, či se táto investícia Eustreamu vůbec oplatí. Ukrajinci totiž doteraz nepredložili garancie, že přes nové prepojenie naozaj budou odoberat plyn a nám zaplatí za jeho přepravu.

Jasnejšie v celé veci by mohlo být už dnes. Zástupcovia nášho a ukrajinského přepravcu spolu s bruselskými úradníkmi dnes štartujú rokovania o tem, z čoho bude projekt reverzného, teda spätného toku, platený. Do hry tak prichádza i možnost, že na vybudovanie pôjdu i peníze z eurofondů.

Eustream by podle analytika Inštitútu pro energetickú bezpečnost Petra Marčana rozhodne nemal Jít do projektu bez ukrajinských záruk.

A rovnaký názor má i FiČo. „Když budou splnené podmínky na ukrajinskej strane, když budou záruky, že budou platit Ukrajinci za plyn, za tranzit a za Další veci, můžeme se o tem (reverzný tok, pozn. redakcie) rozprávat,“ povedal premiér.

Do celé hry by však mohol vstúpit i samotný Brusel, který nejvíc tlačí na dodávky plynu ze Slovenska na Ukrajinu, aby tak oslabil vliv Moskvy na Kyjev. Práve únia by měla podle Marčana financovat projekt z eurofondů v případě, že se Kyjev nezaviaže odoberat plyn ze Západu.

Zaujímavostí je, že Ukrajincem sme už v minulosti nabízíli možnost dodávek, no ani raz našu ponuku záväzne neprijali. Náš přepravca rokoval o této možnosti s ukrajinským ministrem pro energetiku Eduardem Stavicnež. Práve tento muž byl během éry prezidenta Viktora Janukovyča zodpovedný tak za rokovania o dodávkach plynu s Ruskem, jak i za vyjednávanie se slovenskou stranou.

Podle agentúry DPA polícia minulý týžden vykonala v jeho dome raziu. Během prehliadky našli 42 kilogramů zlata a takřka pät miliónů amerických dolárů v hotovosti. Bývalý minister se přitem v súčasnosti zdržiava mimo Ukrajiny.

přepravna spolocnost – Google News

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.