gucik BRATISLAVA 30. července (ČTK) – Odposlechová aféra na ministerstvu obrany z éry ministra obrany Ľubomíra Galka, když vojenská kontrarozvědka odposlouchávala několika novinářů, může mít šokující a mimořádně drahou dohru.

Deník Plus jeden den upozornil, že jeden z poškozených, bývalý ředitel televize TA3 Michal Gučík, se nyní domáhá u soudu náhrady škody ve výši 750 000 eur.

Deník získal dokument, podle kterého Gučík žádá zmíněnou částku za to , že byly poškozeny jeho základní práva a svobody. Pokud by uspěl, peníze by na jeho účet putovali ze státní kasy.

Gučíků právní zástupce na deseti stranách zdůvodňuje výši odškodného i takto: „Poškozený je osobou známou v hereckých a uměleckých kruzích … Zároveň jde o osobu známou v kruzích podnikatelských. Zveřejnění informací o jeho osobě výrazně negativně zasáhlo do jeho občanské cti i soukromí „.

Podle Gučíka nejde o peníze, ale o satisfakci

Mluvčí ministerstva Milan Vanga potvrdil deníku, že 11. července byla doručena na ministerstvo obrany žádost o předběžné projednání nároku na náhradu škody. V současnosti ji analyzuje a zabývá se jí Úřad právních služeb ministerstva obrany.

Jelikož nynější šéf resortu Martin Glváč (Směr-SD) kauzu zdědil po svém předchůdci Ľubomírem Galkovi (SaS), není jasné, jak se k ní ministerstvo postaví. „Na tuto otázku je v současnosti předčasné odpovědět,“ uvedl ministr s odůvodněním, že žádost musí nejprve analyzovat.

„Já to neřeším, to řeší právníci. Ale pokládám za opravdu abnormální, aby někdo odposlouchával, sledoval a vymýšlel si hlouposti, proto jsem podal žaloby a je jich více, „řekl bývalý šéf televize TA3 Michal Gučík. Je mu jedno, kdo je v kauze vinen, žádá odškodnění.

„Kdyby vás odposlouchávali a zjišťovali si o vás věci, nebylo by vám to příjemné. Ještě když napíší, že jste kšeftovali se zbraněmi a já jsem v životě žádnou zbraň neviděl ani jsem nekšeftoval, „řekl Gučík. Peníze jsou podle něj jen vyjádřením toho, aby se to bralo vážně. „Tady nejde vůbec o peníze. Jde o morální satisfakci. Řeknou o vás, že jste prostitutka a vy to necháte tak?“ Ptá se Gučík. Galka už komentovat nechce.

Kauza stála Ľubomíra Galka ministerské křeslo

Plus jeden den připomíná, že kauza odposlechu propukla v listopadu loňského roku, kdy několik média informovala o operaci, která probíhala v rámci Vojenského obranného zpravodajství. To odposlouchávali mobilní telefon tehdejšího generálního ředitele televize TA3 Michala Gučíka, jakož i několika novinářů .

V důsledku aféry přišel o křeslo tehdejší ministr obrany Ľubomír Galko. „Když žádá, at žádá a uvidí se, jak to dopadne. Každý má právo žádat. Odposlech není moje kauza,“ komentoval Gučíkovu žádost o odškodné Galko. Zopakoval, že všechny odposlechu byly zákonné, se souhlasem soudce, a vojenská kontrarozvědka konala autonomní.

Na otázku, zda se bude cítit zodpovědný, pokud bude muset stát Gučíkovi vyplatit obrovskou sumu, Galko odpověděl: “ Samozřejmě, že ne. Já za to necítím žádnou odpovědnost „. Připustil, že Gučík poškozený byl, ale viní za to média.“ Von unikli utajované skutečnosti, které se nikdy neměly dostat na světlo světa. třeba se zeptat médií, proč to zveřejňovali, proč s tím nešli na policii. Já to neřeším, zda někdo uspěje, nebo neuspěje, „uzavřel Galko.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.