Original article

Článok byl aktualizovaný:

27.1.2016 19:11

Slovenská pošta začala posielat vratky za plyn. Vybrané domácnosti, které používajú plyn či už na varenie nebo kúrenie si tak prilepšia od 10 do 165 eur. Distribučné spoločnosti ale varujú před podvodníkmi, kteří se pokúšajú od Lidi získat peníze. Výpočet vratky přitem není spoplatnený.

Vložit video[1]

Dvojciferné snížení cen plynu

Uviedol to premiér Robert Fico za účasti ministra hospodárstva Vazila Hudáka, když osobne na bratislavskej hlavnej pošte podali prvé listové zásilky s vratkami za plyn. Tie se budou prostřednictvím Slovenskej pošty distribuovat do domácností.

„Pokud jde o ceny energií, tu bude naDále politika, teraz hovorím o strane, kterou reprezentujem, orientovaná na Další a Další znižovanie cen energií pro domácnosti. V ďalšem období pôjdeme buď podobnou cestou, nebo pôjdeme přes koncepciu energetickej chudoby, která by byla možno adresnejšia, pretože budeme môct presnejšie vytypovat domácnosti, kterým se podobný příspěvek dával a nedávat ho domácnostiam, o kterých si můžeme mysliet, že si ho nezaslúžia,“ uviedol premiér na brífingu na otázku, či plynové vratky plánuje vláda vyplácat i v budoucnosti.

O odesílání listů s vratkami za plyn domácnostiam informoval premiér už minulý týžden. Vratku za plyn, v sume od 10 eur do 165 eur, si na základe poukazu domácnosti budou môct převzít na pošte. Cena plynu pro domácnosti podle predsedu vlády za rok 2015, spolu s vratkou v roku 2016 klesne o dvojciferné číslo, a to o 14,5 %. Vyplatí se približne 1,4 milióna domácnostiam.

Dobrá ekonomická kondícia

„Jde o odběratele plynu v domácnostiach, kteří jsou priamymi zákazníkmi některého z dodavatelů plynu pro domácnosti. Teda nejde jen o Slovenský plynárenský priemysel, ale může Jít i o alternatívnych dodavatelů plynu pro domácnosti. Musí Jít však o takovou domácnost, která měla k 1. novembru 2015 uzavřenou se svojím dodavatelem platnou smlouvu o dodávce plynu,“ priblížil minulý týžden FiČo.

V kategórii tarify D1 (plyn na varenie) dostane podle Fica vratku 680.000 domácností, v tarife D2 (plyn na ohrev vody) približne 350.000 domácností a v tarife D3 (plyn na varenie a kúrenie) 380.000 domácností.

Podle Hudáka se budou listy s poukazmi posielat podle abecedného poradia, takže doručení listu může trvat několik dní. Na prevzatie vratky za plyn bude mít domácnost následne 60 dní. Vyplacení vratiek podle ministra umožnila nejen dobrá ekonomická kondícia slovenskej ekonomiky, ale i dobré hospodárenie SPP.

Maximálne 165 eur

Z návrhu vyhlášky Ministerstva hospodárstva, ktorou se ustanovuje způsob poskytnutí a výška Státního príspevku odběratelei plynu vyplýva, že štátny příspěvek za plyn pro domácnosti může dosiahnut minimálne 10 eur a maximálne 165 eur, a to v tarifnej skupine D1, respektíve D3. Příspěvek se poskytne prostřednictvím poštového úradu formou poštového poukazu na výplatu.

Příspěvek se bude podle zákona o štátnem rozpočte vyplácat odběratelei, pro kterého dodávka plynu podlieha cenovej regulácii. Jde o odběratele, kterých množstvo odobratého plynu za posledních 12 po sebe následujících měsíců bylo maximálne ve výšce 68.575 kilowatthodin (kWh). Bude se teda vyplácat odběratelům se zazmluvnenou tarifou D1 až D3 a reálne odobratým množstvem plynu za posledních 12 po sebe následujících měsíců maximálne ve výšce 68.575 kWh.

Ďalším predpokladem pro vyplacení príspevku je, že odberatel mal uzatvorenú k 1. novembru 2015 platnou smlouvu s dodavatelem plynu o združenej dodávce plynu do konkrétneho odberného miesta.

References

  1. ^ Vložit video na svoju stránku (www.ta3.com)

doručení zásilek – Správy Google

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.