Jako student jsem v Praze rád chodil do automatu Koruna, kde jsme si za mince koupili kdykoliv obložený chlebíček nebo zákusek. Připadalo mi to šikovné a zajímavé. Dnes považujeme za zcela samozřejmé automaty na kávu, čaj, nealko nápoje či dokonce na polévky v obchodních centrech, benzínce, podnicích a už se začaly rozšiřovat automaty na placení, tedy samoobslužné pokladny v hypermarketech. Mnoho lidí je nadšeně vítá. Netušíc, že ​​jejich ohrožují.

Ze základní školy si ještě určitě pamatujete hodiny o průmyslové revoluci v Anglii a nahrazování množství lidí stojí. Vzrůstající poptávky nestíhali výrobci pokrývat požadavky, protože byly omezené zdroje disponibilních lidí a kvalifikovaných zvlášt. Stroje byly schopny vyrobit více, rychleji a kvalitněji, jako lidé. A lidé si začali uvědomovat, že přicházejí o možnost výdělku. Vyvrcholilo to ničením strojů.

Ještě před lety se mnohé hypermarkety hrdili tím, že u nich v řadě nečekáte, protože mají dost pokladen. Ani dnes se na tomto mnoho nezměnilo. Pokladen je dost. Jen pokladniček a pokladníků je jaksi pomálu. A tak stojíte v řadě a čekáte. Hned vedle regálů plných žiletek, žvýkaček, bonbonů, chlazených nápojů a jjiných „nezbytných“ nesmyslů. Obchodníci využívají kromě klidné hudby, abychem obchod jen nepreleteli, i lákadla a dlouhý čas čekání na to, aby získali naše peníze.

A pro ty, kteří nechtějí čekat, přišli se samoobslužných pokladnami. Bez čekání si sami strčíte zboží před čtečku čárových kódů, sami si vše nablokujete, zúčtovat a zaplatíte. Když se ale obsluhy zeptáte, jakou slevu dostanete za to, že ušetříte hypermarketu náklady na pokladnu vybavenou počítačem a pracovníka a jeho mzdu včetně daní a odvodů, odpovědi se většinou nedočkáte … Lidí lákají na to, že prý ušetříte čas a nemusíte stát ve frontě …

Na vlakových a autobusových nádražích už dávno k dispozici samoobslužné Skink na úschovu zavazadel. Nemusíte stát ve frontě před okénkem, jednoduše vhodíte minci, nastavíte číslný kód a … provozovatel ušetřil na lidech.

Špičkovým „automatem“ jsou poštovní složky. Pošta vám nemusí nosit / vozit poštu do firmy nebo do bytu a za tuto úsporu vám dá zaplatit každý měsíc několik eur a pro poštu si chodíte v pracovní době sami. Po vyzvednutí obsahu složce si ještě postoj v řadě u okénka na vydání zapsaných zásilek, balíků či dobírek. Ale i tomu bude prý za chvíli konec. Při objednávce například z eshopu s vyberete doručení balíku do automatu, zaplatíte za zboží, doručení i automat, dostanete kód a termín dodávky a jdete si takových 20 kilometrů autem k nejbližšímu poštomatu vybrat si svoji zásilku. A můžete třeba i o půlnoci. A to se vyplatí, ne? Zejména pro poštu, která ušetří za benzín, za lidi a vám to dá ještě i zaplatit.

Pokud létáte aerolinkami, jistě se vám už stalo, že check-in jste vybavili ne s pěknou kočkou za pultem, ale s automatem. Před nedávnem možná prima zpestření, a le jaksi ubývá těch slečen za pulty a zůstávají jen automaty. Neberou si dovolenou, nepotřebují marodku a dokonce ani neštrajkujú. Kam se ale poděly ty ženy? Čo myslíte?

V parkovacích garážích nákupních center také platíte většinou přes automat, však? Alespoň je jasné, že se nejedná o parkoviště hlídané, pouze placené.

Jistě si i sami umíte představit ve své práci nebo ve svém okolí činnost, která by se dala zrychlit, zautomatizovat t když, aby tam nemusel sedět či stát nějaký pracovník. Představte si, že místo vás bude na stěně nějaká bedna, do které člověk hodí minci, naťukat nějaké kódy, vybere si nějaké možnosti a bude vybaven. A kde budete v té době vy? Čo myslíte, pověří vás zaměstnavatel jinou, důležitější úlohou? Nebo budete na úřadu práce?

Automaty se rozšiřují čím dál tím více. A lidí ubývá. Pokud se vám tento trend nelíbí, nevyužívejte automaty a vždy když je to možné, žádejte dozor nebo pomocnou obsluhu o asistenci. Dejte naje ve, že s takovou automatizací nesouhlasíte. Dejte vědět, že místo stroje chcete komunikovat s živým člověkem. Firma se totiž o ušetřené peníze za ušetřených lidí s vámi jako se zákazníkem nerozdělí. A jednoho dne se může stát, že přijdete do práce a na vašem místě bude stát nějaký automat …

doručení zboží –

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.