Sledovali jsme online | Čeští lékaři potvrdili u dalšího pacienta metylalkohol v krvi. 57513900

21:55 Šéfové Becherovky se bouří

Vedení karlovarské Becherovky se chce bránit celoplošné prohibici. Podle něj situaci poškozuje domácí export, když okolní státy zakazují dovoz alkoholu z Česka. „Proto společně s našimi kolegy ve skupině Pernod Ricard prověřujeme oprávněnost tohoto rozhodnutí o plošném zákazu prodeje alkoholu ,“ uvedl Anthony Schofield, generální ředitel společnosti. Zástupci firmy tvrdí, že při podobných problémech v jjiných zemích EU politici k plošnému zákazu nikdy nedodržovali.

20:22 Rozhodnutí o zákazu prodeje českého alkoholu padne zítra

To, zda se na Slovensku přistoupí k zákazu prodeje a dovozu českého alkoholu, by podle ministryně zdravotnictví Zuzany Zvolenské mohlo být jasné v úterý 18. září. Jako dnes avizovala, o situaci má jednat s ministrem financí Petrem Kazimír a ministrem zemědělství Ľubomírem Jahnátka, kde padne rozhodnutí, zda přistoupit k takovému kroku.

Šéfka rezortu vysvětlila, že takový krok se zvažuje z důvodu ochrany občanů, nebot není jasné, zda je dostatečné, že jsou o problému lidé informováni prostřednictvím médií. Připomněla, že navzdory dosavadním informacím se na Slovensku našli lidé, kteří požili neoznačený alkohol z ČR. „ V úterý budeme vědět více, je to jedna z alternativ, “ konstatovala na margo případného zákazu prodeje.

20:20 Litva varovala před konzumací alkoholu neznámého původu

Baltická republika Litva dnes zřejmě v reakci na sérii otrav falšovaným alkoholem v České republice varovala před konzumací alkoholických nápojů neznámého původu. Příslušný potravinářský úřad ve Vilniusu nevyloučil ani omezení na trhu, pokud by mělo dojít k ohrožení spotřebitelů, informovala tamní tisková agentura BNS.

19:21 Oslava s metyalkoholem

Lékaři v Písecku nemocnici potvrdili u Devětačtyřicetiletý pacienta metylalkohol v krvi . Láhev ve tvaru demižonu o obsahu půl litru s čirou tekutinou údajně koupil jeho kamarád přes internet . Tento alkohol požil na oslavě v Prešově a jednu láhev si odvezl zpět domů , oznámila mluvčí krajské policie Lenka Holická .

18:38 Ve Zlíně našli další mrtvou ženu

Ve Zlínském kraji zatím na otravu zemřely dvě ženy. Policie prověřuje i úmrtí asi sedmdesátileté ženy, kterou našli v bytě na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Podle mluvčího policie Petra Jaroše podezření na možnou otravu metanolem potvrdí nebo vyvrátí až nařízená pitva. Žena zemřela zřejmě už před několika dny.

18:14 V skladech v Česku je 20 milionů lahví

V skladech v Česku leží po pátečním prohlášení plošného zákazu prodeje lihovin 20 milionů lahví tvrdého alkoholu. Krizový štáb zatím nestanovil, jak by se mohli začít vracet do regálů obchodů a do restaurací a barů či jak by se případně mohla prohibice uvolnit. Jednat o tem budou právníci.

18:11 Česko vyjednává o nákupu dalších dávek

Česko začalo jednat s výrobcem preparátu fomepizol proti otravě methanolem o dovozu další této látky. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o zakoupení asi 25 dávek za přibližně 5 milionů korun (205 tisíc eur). Prvních třicet dostalo z Norska. Zatím se spotřebovaly čtyři.

18:10 V kauze metanol je další zadržen

Moravskoslezský policie v souvislosti s otravou závadným alkoholem zadržela dalšího podezřelého. Dosud v tomto případě obvinila 13 lidí, osm z nich skončilo ve vazbě.

17:40 Vzorky u čtyř pacientů potvrdily metylalkohol

Kontrolní rozbory krve pacientů s podezřením na otravu metylalkoholem, kteří jsou hospitalizováni v prešovské nemocnici, znovu potvrdili přítomnost škodlivé látky v organismu u čtyř pacientů. TASR to krátce před 17. hodinou potvrdil náměstek ředitele Fakultní nemocnice s poliklinikou J. A. Lékař pro dospělé v Prešově Pavol Gazdič.

„Šlo o stejných pacientů, kteří měli pozitivní výsledek i včera. U ostatních jsou výsledky v normě. Všichni osm pacienti ve věku od 20 do 50 let zůstávají hospitalizovaní na našich odděleních a zatím se nic nemění na postupu, kteří zvolili lékaři, „konstatoval Gazdič.

17:15 Policie zahájila trestní stíhání

Vyšetřovatel Policejního sboru začal dnes v souvislosti s případem otravy metylalkoholem v Prešově trestní stíhání za přečin ohrožení zdraví nevyhovujícími potravinami a jjjjjjinými předměty. TASR o tem informovala mluvčí prezídia Policejního sboru Denisa Baloghová. Slovenská policie poskytuje podle jejích slů kolegům z Čech maximální součinnost. „Kontaktovali jsme hlavních koordinátorů vyšetřování obžaloba, přičemž na území České republiky se věcí zabývá několik útvarů,“ dodala Baloghová.

17:10 Z Kysuc alkohol do Česka neproudí

V Kysuckých příhraničních obcích zatím nezaznamenali v souvislosti s prohibicí v České republice zvýšený zájem o slovenskou alkohol. Starostové několika obcí se shodli, že v případě zájmu by zřejmě obyvatelé sousední Moravy využili na nákupy spíše obchodní řetězce jako obchody v malých obcích. V kysucké obci Korňa vlastní obyvatelé České republiky 250 z 900 nemovitostí. „Oni prahnou po slovenské Borovička koniferke. Nějací chlapi, kteří tam dělají, ji brali pro Čechy. Ale alkohol v naší obci určitě nevykupujeme, „řekl Kontrík.

17:05 Úmrtí v Polsku nesouvisejí s českým methanolem

Devětatřicetiletá žena z Wieruszow, jejíž manžel zemřel už dříve na následky konzumace falšovaným alkoholu, prohrála během uplynulého víkendu svůj boj o přežití. Stala se tak další obětí otrav methanolem v Polské republice.
V údajích o celkovém počtu obětí v Polsku obvyklých otrav tamní média pouze spekulují. Podle vyjádření šéfa polského toxikologického centra Piotra Burdu si otravy v uplynulých 15 dnech vyžádaly na polském území celkem pět životů. Nic však nenasvědčuje, že by některý z devíti případů intoxikace falšovaným alkoholem souvisel se sérií otrav methanolem v ČR, dodal.

16:05 Otrávení z Prešova a Písku pili stejný alkohol

Čtyři otráveni methanolem hospitalizováni v Prešově, jejich přítel z Písku a muž, který bojuje o život v nemocnici v Boskovicích, konzumovali slivovici ze stejného zdroje. Informoval o tem dnes internetový server iDNES.cz s odvoláním na kriminalistů.

Prodejce nabízel methanol obsahující nápoj na internetu větami: „Prodám kvalitní jemnou Slovácku slivovici z vlastních švestek. Výborná chut i kvalita. Obsah alkoholu 50%, rok pálení 2011. Ochutnávka osobně samozřejmostí. Pálené legálně v pěstitelské palírně. „ Inzeráty s tímto zněním figurovali na Bazos.cz, Inzercebazar.cz i Hyperinzerce.cz. Vyloučit však nelze ani jejich přítomnost na jjiných webových adresách. Prodejce nabízel i možnost slevy při větším odběru, zaslání na dobírku nebo osobní odběr v Uherském Brodě nebo Praze.

15:47 Na Záhoří Češi nechodí

Ve městech a obcích v příhraniční oblasti s Českou republikou zatím Češi a Moravané tržby za prodej tvrdého alkoholu nezvedá. Prodejny dnes nezaznamenali žádný vyšší zájem o tuto komoditu, která podléhá v Česku prohibici.

„U nás je běžný pondělí, veškeré zboží se prodává jako obvykle,“ řekla pro TASR prodavačka COOP Jednota na Potočná ulici ve Skalici. Ani v prodejně sítě CBA v koutech to nebylo jin když, podle vedoucí Marie Trubirohovej „nic extra“ nepociťují. Stejný poznatek mají v potravinách COOP Jednota na ulici SNP v Holíči. V potravinách Polák v Brodský se podle vyjádření Sone Hanzlovičovej zastavil dnes jeden zákazník, který hovořil česky a koupil si tvrdý alkohol.

15:43 Na Slovensku zatím methanol nenašli

„Hned, jak jsme 11. září získali z rychlého varování informaci o nebezpečném alkoholu, jsme oslovili regionální úřady veřejného zdravotnictví v sousedství s Českou republikou – v Čadci, Ostravě, Považské Bystrici , Senici av Brně, aby byly provedeny prověrky v zařízeních veřejného stravování, „ uvedl Rovný. „Vydali jsme mimořádně opatření, které byly zaměřeny na pohostinství, hospody, restaurace a pohostinství, aby se zjistilo, jaký alkohol se tam nalévá,“ uvedl Rovný a dodal, že na základě kontrol se dosud přítomnost methanolu v množství nad přípustnou mez nezjistila.

Rovný dodal, že současně požádali Regionální úřady aby kontroly provedeny iv součinnosti se Státní veterinární a potravinovou správou.

Iveta Trusková, vedoucí odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravin a kosmetických výrobků ÚVZ SR uvedla, že dosud bylo v rámci Úřadu provedených od středy (12.9) do pátku (14.9) 319 kontrol. Nejvíce v Žilinském kraji – 73 kontrol, v Košickém kraji 63 případů. V jjiných krajích bylo provedených od 28 do 30 namátkových kontrol.

15:05 Methanol se bude řešit i v Evropském parlamentu

Vážná situace kolem otrav methanolem v České republice se bude řešit i na evropské půdě . Ve středu se situací bude zabývat příslušný výbor Evropského parlamentu .

14:55 Zaměstnavatelé chtějí zakázat prodej českého alkoholu

Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ) SR žádá dočasný zákaz prodeje českého alkoholu na Slovensku. Má se tak zajistit ochrana spotřebitelů před nebezpečnými lihovinami, které obsahují metanol. „Dnes jsme oficiálně požádali Ministerstvo hospodářství a Ministerstvo zdravotnictví aby přímo, nebo prostřednictvím svých organizací, které vedou, zakázaly prodej lihovin vyráběných v České republice,“ řekl na dnešním tiskovém brífinku prezident AZZZ Rastislav Machunka.

Zákaz má být obdobným opatřením, jaké přijala polská vláda, přičemž v Polsku se problém s kontaminací alkoholu methanolem ani nevyskytl. Jako Machunka upozornil, samotné české orgány označili tamní lihoviny za potenciálně nebezpečné pro české občany. Export lihovin z Česka je však nadále povojen. „Myslíme si, že občané České republiky si zaslouží stejnou ochranu zdraví a života jakou si zaslouží čeští občané,“ prohlásil Machunka.

prohibice v Česku, Snímek: REUTERS

14:13 Likérka Drak zavede zpětná ventily

Zpětné ventily , které by bránili opětovnému plnění nádob s alkoholem , plánuje zavést Likérka Drak .

Firma, která vypsala odměnu za dopadení původců nynější situace , reaguje na to , že se etikety s její značkou objevili na některých obalech s vadným alkoholem , po kterém již v ČR zemřeli na dvě desítky lidí . Její výrobky ale byly neškodné .

Ventily mají být na všech baleních alkoholu větších než 1,5 litru ve chvíli , kdy stát opět povolí prodej .

13:32 Malé likérky zvažují zastavení výroby

Malé likérky zvažují kvůli prohibici zastavení výroby . Prohibice se podepsala na prodejích všech členů . Většina členů zvažuje zastavení výroby , pokud už ji nezastavila . Škody denně dosahují přibližně milion korun , „ řekl předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera .

13:03 Hygienici potvrdili otravu methanolem na jihu Čech

První případ metyletanolovej epidemie hlásí hygienici z jihu Čech . Devětačtyřicetiletý pacient leží v nemocnici v Písku , uvedla Česká televize .

Láhev ve tvaru demižonu s objemem půl litru s čirou tekutinou údajně koupil jeho kamarád přes internet . Tento alkohol pili na oslavě v Prešově na S Č esky a jednu láhev si odvezl zpět domů . Cestou mu telefonoval kamarád , že jemu i dalším lidem bylo z alkoholu špatně , at navštíví lékaře .

13:00 Miliony lahví ve skladech

V skladech leží po pátečním prohlášení plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle ministra zdravotnictví Leoše Heger a 20 milionů lahví nápojů s obsahem alkoholu 20 a dál procent .

Večer se podle ministra sejdou právníci , aby diskutovali o dalším postupu .

12:35 Slováci jsou mimo ohrožení života

Všichni pacienti hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Lékař pro dospělé v Prešově, u kterých bylo podezření z otravy metylalkoholem, jsou v dobrém klinickém stavu. Médiím to dnes dopoledne potvrdilo vedení nemocnice.

Ředitel FNsP Radoslav Čuha připomněl, že v neděli podvečer přišlo na ošetření deset lidí, kteří byli na oslavě, kde se podával alkohol objednaný prostřednictvím internetu z České republiky.

„Výsledky po odběru vzorků potvrdily metylalkohol v krvi u čtyřech z deseti osob. Osm lidí zůstalo na pozorování v nemocnici, dva odešli domů. Dnes jsme udělali kontrolní odběry u hospitalizovaných, šli do toxikologického laboratoře do Košic, výsledky zatím nemáme, „ konstatoval Čuha.

Otrava methanolem, Snímek: REUTERS

12:34 Češi se ztráty peněz nebojí

Epidemie podle ministra zdravotnictví Leoše Heger nekončí . Šestnáct miliard korun , o které by stát údajně za měsíc přišel při prodeji alkoholu na daních , nejsou pro rozpočet tak velkou ztrátou .

Celá tato částka se následně vrací do nápravných opatření . Zhruba 4 5 miliard korun jde na zdravotní opatření v souvislosti s alkoholem , ostatní prostředky jdou na patologicko sociální jevy , „ dodal .

12:30 Dozvuky budou trvat dlouho

Český ministr Heger připustil, že s dozvuky methanolového kauzy bude Česká republika bojovat dlouho. „Sít se bude čistit velmi pomalu,“ řekl.

12:27 Dovážet z Česka nepřestaneme

Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) SR podle slů jeho šéfa Ľubomíra Jahnátka (nominovaný Směru-SD) zatím neuvažuje o zastavení dovozu tvrdého alkoholu z ČR na Slovensko, protože „na to není důvod „.

„Samozřejmě, mluvili jsme na toto téma is českým ministrem (zemědělství Petr Bendl, pozn. ČTK). Vzhledem k tomu, že jsme v ČR zatím nenašli nikde pozitivní vzorek, nepřistupujeme k zastavení dovozu , jen zpřísnit kontroly. Všechno je to o disciplíně konzumentů a o státní kontrole, „uvedl dnes Jahnátek.

 Ľubomír Jahnátek. Snímek: PROTEXT / Pavel Neubauer

11:55 Případů v Česku přibývá

Za posledních 24 hodin se objevilo šest nových případů , „ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger . V této chvíli je v nemocnici na 40 pacientů s podezření na otravou metylalkohol .

11:54 Stav pacientů se lépe

Stav pacientů , kteří leží s otravou methanolem v zlínské nemocnici , se lepší . Lékaři v neděli probudili tří z nich , kteří byli v umělém spánku .

Dvou mužů a jednu ženu přijali v nemocnici minulý týden v kritickém stavu . V nemocnici leží po požití závadného alkoholu deset lidí , pět žen a pět mužů .

10:56 Celníci z jižní Moravy našli nelegální palírnu

Celní úřady na jižní Moravě a Vysočině zkontrolovali 354 velkoskladů , restaurací , barů , prodejen smíšeného zboží i večírek .

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.