Kralova hora BRATISLAVA 23. srpna (ČTK) – Hlavní město Praha ve čtvrtek podpisem nájemní smlouvy potvrdilo, že si od soukromého investora na 30 let pronajímá pozemek na Kráľovy nahoře, louce nad Dlouhými díly.

Louku chce město ochránit před výstavbou, kterou tam vlastník plánoval. S majitelem – společností Králova hora, která je blízká společnosti J & T Real Estate, bratislavský primátor Milan Ftáčnik podepsal nájemní smlouvu.

Investor dostane zas na oplátku od města do pronájmu pozemky v bratislavské Petržalce a Ružinově. Jak uvedl primátor Ftáčnik, podpisem smlouvy se naplňuje úmysl, který schválili městští poslanci, tedy že Králova hora má sloužit veřejnosti k rekreaci.

Bratislavané zachránili louku

Zároveň teď bude podle něj možné přistoupit ke změně územního plánu v této lokalitě t když, aby v ní nebyla možná rozsáhlá výstavba. Právě změnu územního plánu na Kráľovy nahoře na rekreaci v přírodním prostředí požadovalo i více než 20 tisíc obyvatel Bratislavy podepsáním se pod petici za záchranu této lokality.

Změna byla i jedna ze zásadních připomínek petičního výboru, kterou požadovali zapracovat do nájemní smlouvy. Město v současnosti podle primátora připravuje metodické změny územního plánu – změny 03. Pak budou následovat změny v jednotlivých lokalitách.

Jednou z prvních bude podle primátora právě oblast Kráľovy hory. Petičiari měli vůči původnímu znění nájemní smlouvy i další výhrady. Podle Ftáčnik se však společně dohodli a zapracovali do ní sedm připomínek z osmi.

např. výměnný obchod

O pronájmu pozemků rozhodli městští poslanci v červnu. Schválili, že si město pronajme pozemek na Kráľovy nahoře s celkověu výměrou 205 769 metrů čtverečních za přibližně 851 tisíc eur ročně. Investor zas dostane do nájmu pozemky v bratislavské Petržalce a Ružinově o celkové rozloze 91 571 metrů čtverečních, stejně za zhruba 851 tisíc eur ročně.

V Petržalce jedná o pozemky ve vlastnictví města v lokalitě Černyševského – Bosáková, Při SECI – Kočánkova a na Náměstí Hraničářův, v Ružinově zas o pozemky na Trnávka u letiště. Jak dnes uvedl předseda představenstva společnosti J & T Real Estate Peter Korbačka, společnost bude s pozemky nakládat ve smyslu územního plánu.

„Zatím jsme se velmi nezabývali tím, Čo tam vyroste,“ řekl Korbačka s tím, že se tomu začnou věnovat po podpisu smlouvy. Společnost J & T Real Estate se dnes zároveň vzdala pohledávek směrem k městské části Devín, v katastru níž se louka na Kráľovy nahoru nachází. Podpisem dokumentu se dnes vzdali vymáhání dluhu přibližně 15 milionů eur.

„Tímto se podařilo Devátá zbavit se velké části našeho dluhu, kvůli kterému jsme zatím stále v nucené správě,“ uvedla starostka Děvína Ľubica kolkové. Pozemek na Kráľovy nahoru by měl nakonec skončit ve vlastnictví města, do uplynutí lhůty nájmu 30 let by mělo dojít k záměně pozemků.

výměna možná není konec

„Zájmem společnosti je, aby jsme těch 30 let nemuseli čekat, „řekl dnes primátor. K nájmu a ne záměně pozemků město přistoupilo, aby se vyhnulo placení daně z prodeje majetku, na kterou peníze nemá. „Pokud by se obecně ta daň zrušila na úrovni celého Slovenska, nám nic nebrání začátkem příštího roku přistoupit k rozhodnutí o záměně,“ doplnil Ftáčnik.

Předsedkyně petičního výboru za záchranu Kráľovy hory Lívia Polachová dnes vyčítala městu, že petičiari před podpisem smlouvy její nové znění s jejich zapracovanými připomínkami neviděli. Podle Polachová dostali od primátora slib, že jim smlouvu před podpisem doručí.

Podle Ftáčnik byl však původní termín podpisu smlouvy naplánovaný na pátek, představitelé společnosti se však na něm nemohli zúčastnit. „Proto jsme se rozhodli udělat to dnes,“ uvedl primátor s tím, že se předsedkyni petičního výboru omluvil a text podepsané smlouvy jí odešle.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.