NR SR: Novým generálním ředitelem RTVS se stal Václav Mika Novým generálním ředitelem RTVS se stal Václav Mika. Rozhodl o tem parlament v tajné volbě. Exriaditel televize Markíza a rádia Expres získal podporu 74 z 95 přítomných poslanců. Na volbě se zúčastnili zákonodárci za Směr-SD a poslanci klubu OĽaNO. Čtyři opoziční strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd ji bojkotovali, podle nich jde o politickou frašku. Funkční období generálního ředitele RTVS je pět let, funkce se ujme den po zvolení v NR SR. Historicky první šéfku RTVS Miloslav Zemková odvolal parlament 26. června po necelém roce a půl ve funkci. Zemková podala stížnost k Ústavnímu soudu ČR pro nezákonnost odvolání. Opozice navrhovala, aby parlament s volbou nového ředitele počkal na rozhodnutí ústavního soudu, Směr-SD to zamítl.

Opozice: Může vzniknout chaos, kdo je právoplatným ředitelem RTVS
Zvolením nového generálního ředitele rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) před rozhodnutím Ústavního soudu ČR o stížnosti exriaditeľky Miloslavy pozemkové se parlament podle poslance za KDH Radoslava Procházky vystavuje riziku vzniku chaosu o tem, kdo je právoplatným ředitelem RTVS. „Před několika týdny vyšel nález ústavního soudu, který řekl, že Dušan Munky byl neoprávněně vládou odvolán z funkce šéfa Sociální pojišťovny. Tehdy jsem se vyjádřil, že si myslím, že tím pádem se Munky znovu stal ředitelem SP, nebot zanikl titul pro jeho odvolání. A totéž se může stát tady, „uvedl pro agenturu SITA Procházka. „Právě proto, že tu pak může vzniknout chaos o tem, kdo je právoplatným ředitelem RTVS, tak bylo odůvodněné, rozumné a správné nevolit, dokud nerozhodne ústavní soud o tem, zda ředitelka RTVS paní Zemková je nebo není pravomocně odvolána z funkce, „vysvětlil.

NR SR: Nový šéf RTVS Mika si převzal jmenovací dekret
Nový generální ředitel rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Václav Mika si převzal krátce po 16:00 jmenovací listinu do funkce šéfa veřejnoprávního média z rukou místopředsedkyně Národní rady SR Renáty Zmajkovičovej (Směr-SD). Pětileté funkční období začne Mikovi běžet ve čtvrtek 2. srpna. Novým generálním ředitelem veřejnoprávního RTVS se stal po tajném hlasování parlamentu. Exriaditel televize Markíza a rádia Expres získal podporu 74 z 95 přítomných poslanců. MIKA: Nejdříve euforie, teď už jen práce Nejdříve troška euforie, pak odpovědnost, pokora, popsal své první dojmy pro média Václav Mika po tem, jak si převzal v parlamentu jmenovací dekret do funkce generálního ředitele RTVS. Nyní ho podle vlastních slů čeká už jen práce. První kroky ve funkci jsou podle Miku jasné. „Zítra rAno (ve čtvrtek, pozn. SITA) nastupuji do instituce, setkám se s managementem, s předsedou rady (Rady RTVS, pozn. Redakce), pak následně s radou, asi s částí tvůrčích řídících pracovníků a první dny a týdny využiji na dvě takové mise. Jedna bude navštívit většinu pracovišt přímo na místě a druhá bude analyzovat situaci a mít Čo nejvíce podkladů ke kompetentním rozhodnutím, „uvedl. Václav Mika nad spoluprací s jeho protikandidátem, šéfem TASR Jaroslav Rezník, neuvažoval. Na otázku, zda plánuje v RTVS i nepopulární opatření se Mika vyjádřil, že taková opatření jsou zapotřebí vždy.

NR SR: Richter podle Abrhana při kratším řízení o penzí lhal
Ministr práce a sociálních věcí Ján Richter podle poslance Pavla Abrhana (KDH) zaváděl a lhal, když minulý týden tvrdil, že návrh na zkráceném řízení k novele zákona o sociálním pojištění nepředloží. „Pan ministr, Čo tu děláte?,“ Zeptal se ministra práce opoziční poslanec při jednání o návrhu na zrychlené řízení ke změnám v důchodech a odvodech. Podle Abrhana je zřejmé, že zájmem vlády je při schvalování změn v prvním a druhém důchodovém pilíři využít čas, kdy jsou lidé na dovolených. „Abyste bez velké diskuze mohli toto téma čím dříve schválit,“ řekl poslanec za KDH. Upozornil na to, že vláda nejprve hovořila o chybějících 250 milionech eur a druhý den z toho bylo již 500 milionů eur. Premiér Robert Fico podle Abrhana možná nakonec přijde s tím, že ve státní kase už chybí 750 mil.. eur.

NR SR: Níže příspěvky do 2. pilíře jsou podle Matoviča svinstvem
Premiér Robert Fico podle Igora Matoviča (OĽaNO) nedodržel chlapské slo ve, když před volbami tvrdil, že nebude měnit výši příspěvků do druhého pilíře. Směr přitem podle něj na billboardech sliboval lidem jistoty. „Jistota je v první řadě chlapské slo ve,“ řekl. Fico dal přitem podle Matoviča slo ve, že nebude měnit výši příspěvku do finančně zajištěného pilíře. „Odhlásit snížení odvodů do druhého pilíře v situaci, kdy jste slíbili, že to nebudete dělat, je svinst ve,“ zdůraznil Matovič. Jelikož Směr podle něj slíbil nesnižovat váhu druhého pilíře, nemá mandát ani na to, aby k takovému kroku žádal o zkrácené řízení.

NR SR: Směr-SD nabízí seznam otázek k Hodině dotazů
Poslanci Směru -SD si otázky na tradiční čtvrteční Hodinu dotazů premiérovi a členům vlády vybírají i z předloženého seznamu otázek. Dopoledne v plénu s dvoustránkový seznamem chodila poslankyně Ľubica Rošková, z vrchu sálu bylo vidět, jak postupně archy putují mezi poslanci Směru-SD Otto Brix, Antonem Martvoňem, Vírou Mazurová, Evou Hufkovou či Olgou Nachtmannovou. Poslanec Martvoň přiznal, že při jedné otázce položené premiérovi Robertu Ficovi se inspiroval seznamem, další si však vymyslel sám. Zdůraznil, že nejde o nic zakázano. Předsedkyně poslaneckého klubu Směru-SD Jana Laššáková potvrdila, že členové jednotlivých výborů, zastřešující konkrétní profesní oblasti, vytvářejí otázky, které si poslanci Směru-SD mohou vybrat nebo se jimi inspirovat při Hodině otázek. Připomněla, že spoustou dotazů poslanci Směru-SD neblokují opozičních poslanců.

NR SR: O důchodech by poslanci podle Švejnu neměli jednat zkráceně
O tak důležitém zákoně, jakým je zákon o sociálním pojištění, by podle poslance Ivana Švejnu (Most-Híd) neměl parlament jednat ve zkráceném legislativním řízení. „Zákon o sociálním pojištění je možná ještě důležitější než státní rozpočet,“ řekl. Tento zákon totiž podle opozičního poslance vytváří mechanismus přerozdělování přibližně 9,5 mld.. eur ročně. „Bude se týkat prakticky každého, bez výjimky,“ upozornil. Podle Švejnu je nesprávné schvalovat změny v důchodovém systému „hurá systémem“. Jak dále uvedl, stálo by za to, aby se Směr pokusil o dohodu s opozicí. „Lidé potřebují jjistotu, že se důchodový systém nebude často měnit,“ zdůraznil poslanec za Mos-Híd.

VLÁDA: Předsednictví ČR v EU vyjde stát na desítky milionů eur
Předsednictví Slovenska v Evropské unii v druhé polovině roku 2016 bude stát stát několik desítek milionů eur. Na naše první předsednictví se chceme připravit i koupí nové budovy v Bruselu, která by měla zvládnout zvýšený počet slovensky diplomatů a zaměstnanců. „Slovenský předsednictví bude z hlediska objemu finančních zdrojů a rozpočtových potřeb nákladnou záležitostí. Celkový rozpočet není možné v současnosti odhadnout, ale bude se pohybovat řádově v desítkách milionů eur, „píše se ve zprávě o přípravě předsednictví ČR v EU, kterou schválila vláda. Kolik peněz z rozpočtu na půlroční předsednictví půjde, bude známo až z analýzy resortu diplomacie a ministerstva financí, kterou na jednání vlády předloží do konce března 2013.

VLÁDA: Na opravě zámečku v Rusovcích se mají podílet podnikatelé
Vláda se chce pustit do dokončení rekonstrukce národní kulturní památky – zámku v Rusovcích a přilehlého areálu, t když, že na ni nepůjdou peníze ze státní kasy. Plán svým kolegům představil šéf resortu financí a premiér ho zatím nechtěl konkretizovat, záměr ale přivítal. „Nechci jít do detailů, ale půjde o propojení státu a podnikatelského prostředí na Slovensku. Domnívám se, že by mohlo být i takovou ctí pro podnikatelský sektor nebo jeho část, být účastni rekonstrukci národních kulturních památek, „řekl FiČo. Šéf resortu financí má plán financování projektu představit do 15. října. „Jsem 20 let v politice, věřte mi, že ačkoliv mám rád národní kulturní památky a také jsme si hodně vytrpěli i za Bratislavský hrad, ale sebevrah nejsem, abych na úkor jjiných kapitol státního rozpočtu nyní šel rekonstruovat pro účely reprezentace národní kulturní památku , „prohlásil premiér.

KDH: Luxusní prostory jsou poslední, čímž se má vláda zabývat
Jednání vlády, na kterém schválila návrh záměru na rekonstrukci zámečku v Rusovcích a přilehlého areálu, podle místopředsedy KDH Miloše Moravčík dokazuje, že prohlášení premiéra Roberta Fica a ministra financí Petra Kazimíra o problémech v rozpočtu, byly jen zastíracím manévrem, aby mohli sáhnout na peníze v důchodovém spoření. Podle schváleného materiálu by zámeček spolu s přilehlým areálem mohl po rekonstrukci poskytovat vhodné reprezentativní prostory, které by mohly využívat nejvyšší ústavní činitelé. „Dřívější termín poražení druhého důchodového pilíře o měsíc vláda získá navíc 40 milionů eur, což je odhad, kam by se až mohl vyšplhat účet za rekonstrukci zámečku. V dnešních těžkých časech je budování si luxusních prostor v kostele tím posledním, čím by se měla vláda zabývat a na Čo by měla dávat peníze. Vlastní touha po luxusu je pro vládu zjevně důležitější než touha pracujících dožít se důchodu, „řekl pro agenturu SITA Moravčík.

VLÁDA: Resort spravedlnosti chystá propojení rejstříku trestů s EU
Resort spravedlnosti připravuje zavedení nového mechanismu na výměnu informací z rejstříků trestů Evropské une. Vláda schválila návrh novely zákona, která vymezuje podmínky pro spuštění výměny údajů v elektronické podobě prostřednictvím Evropského informačního systému rejstříků trestů (EISRT). Jeho zavedení vyplývá z rozhodnutí Rady EU. Návrh zákona dále určuje registrační postupy v centrální evidenci odsouzeni podle státní příslušnosti osob, žádostí o zaslání informací o odsouzeních a odpovědí na tyto žádosti, a možností uchovávání biometrických údajů osob odsouzených v cizině.

VLÁDA: Varovným signálem je pokryto přes 37 procent území
Na Slovensku se měla podle původních záměrů již v roce 2010 skončit modernizace systému varování a vyrozumění. Na tyto práce však v jednotlivých letech nebylo možné vyčlenit dostatek peněz, takže termín ukončení posunuli na konec roku 2013. Cílovým záměrem je pokrýt poplašné signálem 80 procent obývaného území. Zatím je pokryto 36,7 procenta území, což představuje zajištění informovanosti přibližně dvou milionů obyvatel. Přitem převážná většina přímo ohroženého území, kde působí provozovatelé, kteří svou činností mohou ohrozit život, zdraví nebo majetek, je už dnes pokryta poplašné signálem na 100 procent. Ministerstvo vnitra tyto údaje uvádí ve zprávě, kterou projednal kabinet.

VLÁDA: Vznikne Rada vlády pro nevládní neziskové organizace
Vláda bude mít do konce srpna zformovaný nový poradní orgán – Radu vlády pro nevládní neziskové organizace. Kabinet schválil zřízení této řady. V programovém prohlášení se zavázal podpořit aktivní dialog s občanskou společností a se zástupci neziskového sektoru. Od tohoto dialogu si slibuje otevřenou výměnu názorů na stávající problémy a způsoby jejich řešení. Naplnit programové prohlášení v této oblasti chce vláda i prostřednictvím nové řady. Rada má být koncipována t když, aby svým působením přispěla k posílení demokracie ve společnosti. Kabinet chce přes ni dosáhnout, aby přijímané vládní materiály v oblasti veřejné politiky byly nejen účinné, spravedlivé a demokratické, ale také přijímány s širokým konsensem vládního a nevládního sektoru a zároveň aby ​​jejich naplňování bylo kontrolovAno občanskou společností. Rada bude stálým odborným, poradním, koordinačním a Poradním orgánem vlády v oblasti nevládních neziskových organizací, kterými jsou zejména občanská sdružení, nadace, neziskové organizace poskytující veřejnou službou, neinvestiční fondy a zájmová sdružení právnických osob av oblasti rozvoje občanské společnosti.

VLÁDA: VOP Nováky má jít do dlouhodobého pronájmu
Vojenský opravárenský podnik Nováky, který v minulosti postihl tragický výbuch likvidované munice, si bude hledat veřejnou nabídkou strategického partnera. Ten by si měl dlouhodobě pronajmout podstatnou část majetku podniku na 20 let. Takový postup schválila vláda na základě zprávy, kterou předložil resort obrany. „V první řadě chceme zachovat vlastnické vztahy státu, chceme, aby nám nájem kryl restrukturalizační náklady minimální a veškeré náklady, které jsou s tím spojené, a zachovala se zaměstnanost t když, jak jsme to deklarovali,“ informoval už v pondělí přímo v podniku ministr obrany martin Glváč. Postup mu doporučila rezortní odborná komise s tím, že se má zachovat krátkodobý provoz společnosti s krátkodobým zabezpečením zakázek ze strany ministerstva obrany na období maximálně do konce roku 2012. Z hlediska potřeb ministerstva v oblasti likvidace munice však není perspektiva v současnosti ani budoucnosti zajistit dostatečný objem zakázek v takovém rozsahu, aby podnik fungoval bez vstupu strategického partnera. Příprava na prohlášení nabídkového řízení na výběr strategického partnera společnosti VOP Nováky, as se už začala.

SaS: Premiérovi Ficovi darovali velké červené prase
Obrovské červené prase z gypsy ve tvaru sporiteľničky s nápisem „Šetření je řešení“ dostal premiér Robert FiČo. Na úřad vlády mu ho přinesla skupina lidí ze SaS, které vedl bratislavské městské poslanec a známý hudebník Marián Grekse. „Protože premiér Robert Fico dělá strašnou radost straně SaS s věcmi, které se nyní řeší v parlamentu, tak jsme si řekli, že mu dáme dárek,“ vysvětlil Grekse. Hus na škubání podle něj premiér už má – Greksa si myslí, že je jí tento národ. „Tak jsme mu dali prasátko – šporkasu, aby měl do čeho šetřit pro tento národ,“ dodal. Prase předali do podatelny, Čo si nechali i potvrdit. Původně chtěli, aby si prase osobně převzal FiČo.

FICO: V SaS asi sněžilo
V Sasko asi sněžilo – takto reagoval premiér Robert Fico (Směr-SD) na to, že mu lidé ze SaS donesli na úřad vlády jako dárek velké červené prase z gypsy na šetření. „Mám takový pocit, že včera večer byly dva rozdílné typy běhemí. Já jsem cítil, že bylo velmi teplo, ale v SaS-ce asi sněžilo, „řekl Fico po jednání vlády. Premiér si myslí, že saskári politizovat. „Mě mrzí jen to, že kromě těchto prázdných gest vidíme ze strany opozice, že nepřichází žádná alternativa,“ dodal. Fico se s nimi už vícekrát setkal a říká, že mají nápady tak asi na osm až devět procent celkové konsolidace. „A ty jdou zásadně proti lidem, protože chtějí brát sociální dávky, ale jinak nemají ani představu o tem, Čo by v dané situaci dělali,“ prohlásil premiér.

HARABIN: Beblavého lže, žádá omluvu
Předseda nejvyššího soudu Štefan Harabin chce, aby se mu předseda parlamentního výboru pro neslučitelnost funkcí Miroslav Beblavého (SDKU-DS) omluvil za to, že o něm lhal v souvislosti se smlouvou na jeho byt. „Pokud se neomluví a nevysvětlí své majetky, podniknu právní kroky,“ řekl Harabin, který Beblavého nazýval mladým 25-ročním milionárikem. Dodal, že „není ani tak starý, jak je starý lhář“. Harabin se bránil originály dokumentů, které souvisejí s nabytím nemovitosti. Beblavého dal na Harabina podnět pro podezření z porušení zákona o střetu zájmů při koupi bytu z června 2006 s údajnou vysokou přes 40-procentní slevou a pronájmu garážového stání ve stejném domě nejvyšším soudem. Když Harabin předložil výboru kopii smlouvy na byt, Beblavého vyslovil podezření z jejího antidatovania. Harabin ve středu 1. srpna ukázal originál smlouvy, na níž je stejný datum jako na kopii, kterou poslal do parlamentu. Kromě toho ukázal úvěrovou smlouvu s bankou, která je z konce června 2006 – tedy před tím, než se stal ministrem.

Beblavého: Harabin pláče na nesprávném hrobě
Předseda Nejvyššího soudu ČR Štefan Harabin podle předsedy parlamentního výboru pro neslučitelnost funkcí Miroslava Beblavého (SDKU-DS) pláče na nesprávném hrobě. „Protože my jako výbor ho můžeme očistit nebo potrestat, jen pokud můžeme právní zjistit, zda porušil zákon, nebo ne. Na to ale potřebujeme originály dokumentů, alespoň k nahlédnutí, aby se dalo znalecky ověřit, zda jsou pravé, nebyly v nich provedené změny a podobně, „uvedl dnes na brífinku Beblavého. Předseda výboru znovu šéfa nejvyššího soudu vyzval a poprosil, aby výboru poskytl relevantní dokumenty a výbor mohlo jednat. Připomněl, že skotské trestní právo zná kromě verdiktů vinen a nevinný i výrok vina neprokázaných. I proto by podle Beblavého bylo lepší, kdyby se Harabin případ uzavřel standardním způsobem. Zdůraznil, že poslanci Směru-SD, kteří v úterý zablokovali zjišťování v případě Harabina, zavedli historický precedens.

OĽaNO: Houba chce novelou zabránit schizofrenii v správě TANAP
Poslanec Národní rady SR za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Mikuláš Huba připravuje návrh novely kompetenčního zákona, kterým chce zabránit schizofrenii v správě Tatranského národního parku a dalších národních parků. Řekl to na tiskové besedě v Bratislavě poslanec Houba. Novelou tohoto zákona chce podle jeho slů napravit absurdní stav, kdy má při správě a „ochraně“ lesů tatranských a jjiných národních parků hlavní slovo hospodářská organizace, která má poslání z lesů generovat zisk. „V současnosti TANAP reálné spravuje příspěvková organizace ministerstva zemědělství – Státní lesy TANAP a ne Správa TANAP, která je příspěvkovou organizací resortu životního prostředí,“ uvedl Houba.

Beblavého: Pro elity na vysokých školách požaduje vyšší platy
Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavého navrhuje doplnit do návrhu novely vysokoškolského zákona páky na atraktivnější odměňování špičkových osobností na vysokých školách. Své stanovisko k návrhu novely vysokoškolského zákona předložil ministru školství Dušan Čaplovič (Směr-SD). Cestu vidí v zvýšení nástupních platů a omezení efektu praxe, například přes koeficient 0,5 procenta ročně. Efekt praxe by se tak podle něj snížil ze současných 48 na 16 procent. „Ve vysokém školství se neodehrála ani reforma srovnatelná s regionálním školstvím. Výsledkem je, že efekt praxe dnes představuje 48 procenta rozdíl v platech mezi zaměstnanci stejné kvality, ale efekt kvality (postup o jednu třídu z docenta na profesora) je pouze sedm až osm procent, „odůvodňuje v stanovisku Beblavého. Globální zkušenosti podle něj ukazují, že výška nástupních platů je pro kvalitu pedagogického sboru důležitější než výška průměrných platů. Tarifní platy elit, tedy docentů a profesorů, by se podle opozičního poslance měly zvýšit t když, aby byl rozestup mezi platovými třídami evidentní, například 25 procent.

MV ČR: Kupuje boty za téměř 1,2 milionu eur
Ministerstvo vnitra kupuje 17 500 párů obuvi za téměř 1,2 milionu eur. Vyplývá to z kupní smlouvy, kterou resort uzavřel s Bardějovském firmou Obuv-Speciál na základě rámcové dohody z roku 2008. „Jde o obuv pro nově přijatěch policistů i doplnění skladových zásob,“ ozřejmila Emília Kočišová z komunikačního odboru. Ministerstvo si objednalo 6 500 párů trekové obuvi, pět tisíc zimní trekové a šest tisíc párů černých polobotek, včetně zimních. Obuvnická společnost si za jeden pár trekové obuvi zaúčtovala 66 eur bez DPH, pár zimních trekových bot vyjde resort na 76 eur bez DPH a černé polobotky na přibližně 30 eur bez DPH. Dohromady zaplatí ministerstvo za obuv 1 195 968 eur s DPH. Firma musí podle smlouvy dodat zboží do 30. listopadu.

MK ČR: Resort dnes opět spustil nahrávání kulturních poukazů
Ministerstvo kultury spustilo opětovné nahrávání kulturních poukazů do systému. K dočasnému pozastavení koncem června ministerstvo přistoupilo, protože podle referátu styku s médii na MK ČR předchozí vedení zazmluvnilo kulturní poukazy v částce o 1,6 milionu eur vyšší, než byl pro tento účel schválen disponibilní rozpočet resortu na tento rok. „Ministerstvo muselo k řešení této nepříjemné situace přistoupit rychle a zodpovědně a proto okamžitě přijalo nezbytná opatření, která kulturním institucím eliminují riziko mzdy velkého množství shromážděných kulturních poukazů na konci roku. Prvním z opatření bylo zavedení limitů na kulturní poukazy pro jejich příjemců ze strany kulturních institucí ve výši průměru přijatěch kulturních poukazů u každého příjemce za poslední tři roky, „uvádí ministerstvo ve stanovisku. Při novém příjemci byl limit nastaven na 500 proplacených kulturních poukazů ročně. Druhým opatřením bylo předčasné zkrácení možnosti pro kulturní instituce registrovat se jako příjemce poukazů o dva měsíce, místo do konce srpna do konce června.

MZV: Do mírové mise OSN na Kypru budeme přispívat i nadále
Našich vojáků z Kypru nestáhnete, Slovensko bude i nadále přispívat do mírové mise OSN UNFICYP. Vyplývá to z návrhu na postup slovenské delegace na Valném shromáždění OSN, který je v připomínkovém řízení. Na ostrově působí 159 našich vojáků už od roku 2001. Cílem mise je zabránit obnovení bojů mezi kyperskými Řeky a Turky, zajistit dodržování příměří mezi znepřátelenými stranami a přispět k obnově a udržení práva a pořádku na ostrově. Podporovat budeme i operace NATO a EU, které mají mandát Rady bezpečnosti OSN (NATO ISAF v Afghánistánu, EUFOR ALTHEA v Bosně a Hercegovině). V Afghánistánu bylo v dubnu 344 Slovenská vojáků, v Bosně a Hercegovině se jejich nacházelo 45.

ÚVZ ČR: V rámci kampaně změřili krevní tlak 1 810 lidem
Pracovníci odborů podpory zdraví Regionálních úřadů veřejného zdravotnictví v ČR v rámci zdravotně-výchovné kampaně Den odpovědnosti provedli 1 729 zájemcům jaterní test a 1 810 lidem změřili tlak krve. Informuje o tem Úřad veřejného zdravotnictví SR (ÚVZ ČR) na své internetové stránce. Průměrný věk účastníků byl 45,9 roku. Během kampaně pracovníci odborů podpory zdraví v některých městech zájemcům i změřili puls a hladinu cholesterolu. Kampaň Den odpovědnosti probíhala 2. července od 12:00 do 16:00 v 36 městech. Účastní se na něm pracovníci odborů podpory zdraví z 36-jejich regionálních úřadů veřejného zdravotnictví ve spolupráci s obchodními centry, lékárnami, nemocnicemi s poliklinikami, městskými úřady, kancelářemi „zdravé město“ a jjjjjjinými institucemi.

BRATISLAVA: Ode dneška jsou předplatné jízdenky MHD dražší
Od středy 1. srpna se zvyšují ceny předplatných jízdenek bratislavské městské hromadné dopravy. Změny se dotknou všech předplatných jízdenek, jejichž ceny se zvyšují o míru inflace za předchozí kalendářní rok – 3,9 procenta. Jak informovala mluvčí Dopravního podniku Bratislava Agáta Staneková, držitelé měsíčních zlevněných předplatných jízdenek – žákovských, studentských a důchodových, zaplatí více o 50 centů. Cena nezlevněného měsíčního předplatného lístku vzrostla o jedno euro z původních 25 na 26 eur. Ceny jednorázových jízdenek zůstávají nezměněny. K tomuto systémovému opatření přistoupilo město Bratislava na základě dohody s vedením Dopravního podniku Bratislava. Návrh vyplynul z potřeby zohlednění míry inflace, která ve společnosti ovlivňuje cenovou hladinu zboží a služeb.

TRNAVA: Ve městě je šest billboardů s poděkováním arcibiskupovi Bezák
Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák se do Trnavy vrátil prostřednictvím billboardů . Ve městě je na frekventovaných místech šest billboardů s fotografií emeritního arcibiskupa a nápisem Mons. Róbert Bezák navždy náš arcibiskup … Děkujeme. Objednala si je skupina mladých věřících, která však chce zůstat v anonymitě. Peníze na takovou podporu pocházejí od příznivců emeritního arcibiskupa. Titíž mladí umístili již před dvěma týdny na budovu u nádraží transparent, jehož prostřednictvím se dožadovali uvedení důvodů, které vedly k odvolání oblíbeného arcibiskupa. Jiná skupina věřících pokračuje ve sbírání podpisů pod petici na podporu Bezák. Podepisování mělo původně skončit v pátek 3. srpna, pro neutuchající zájem její organizátoři rozhodli o prodloužení termínu do konce srpna. Svatý otec Benedikt XVI.. začátkem července odvolal arcibiskupa Róberta Bezák z pastoračního řízení Trnavské arcidiecéze.

KOŠICE: Letní praxe mediky v UNLP není ohrožena
I když Univerzita Karlovy v Košicích (UPJŠ) návrh smlouvy zaslán ještě 25. června univerzitní nemocnicí nepodepsala, Univerzitní nemocnice L. Pasteura (UNLP) studentům medicíny nadále garantuje praktickou výuku na její odděleních. Jak informovala mluvčí nemocnice Ladislava Šustová, bývalí přednostové klinik dnem 1. srpna zůstávají v pozici lékařů na jednotlivých odděleních. V návrhu smlouvy by se rozdělení kompetencí mezi přednostou a primářem praktické výuky studentů nedotklo. „Mnou podepsány návrhy smluv jsme doručili na rekterát ještě koncem června. Souhlasili jsme s prodloužením platnosti původních smluv o měsíc, t. j. do konce července. A v současnosti, i přes nepodepsaným smlouvám ze strany UPJŠ, letní praxe na odděleních pokračuje. Zůstáváme a chceme zůstat v kontaktu se studenty a plánuji se s jejich zástupci Čo nejdříve setkat. Pro nemocnici je jednou z důležitěch priorit student, který nemůže být rukojmím kompetenčních sporů. No zdá se, že prioritou druhé strany je něco jiného, ​​“vyjádřil se ředitel UNLP Ladislav Rosocha.

PREŠOV: Hygienici pokutovány hlavně prodejců drůbeže a zmrzlinárny
Pokuty až do 500 eur hrozí zařízením, ve kterých hygienici zjistili, že prodávaly nevyhovující potraviny. Pracovníci Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Prešově provedli v posledních dnech mimořádné kontroly zaměřené na kvalitu drůbeže v obchodních řetězcích. Dále se zaměřili na kvalitu zmrzliny, na jídla v zařízeních rychlého stravování a posvítili si také na to, Čo si mohli koupit na konzumaci lidé během hromadných akcí. Působnost prešovský hygieniků je na území Jihočeského a Sabinovská okresu. Mimořádné kontroly provedli v 15 prodejnách velkých obchodních sítí, kde cíleně kontrolovali drůbež. V pěti zařízeních zjistili výrazné nedostatky. Kromě blokové pokuty jim hrozí i další sankce, které zákon povoluje. Špatně dopadly i drobní prodejci zmrzliny. Hygienici zkontrolovali zmrzlinárny, kde odebrali 43 vzorků a 24 stěrů. Až v 11 případech zjistili nevyhovující stav, za což zmrzlinárny uplatněných pokuty.

BRATISLAVA: Koupání na Kuchajda dnes zakázali
Na přírodním koupališti Kuchajda v Bratislavě vydali zákaz koupání. Důvodem je zhoršení mikrobiologické kvality vody. Agenturu SITA o tem informovala mluvčí Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Bratislavě Katarína Nosálová. Varovné tabule o zákazu koupání osadí při vstupech do areálu. Kontrolní odběry na koupališti provedou příští týden.

B. BYSTRICA: Voda jezera na koupališti vyhovuje, zákaz koupání platí
Přestože takzvané Jezero na banskobystrickém plážovém koupališti Aqualand má už dva týdny vodu vyhovující ke koupání, zákaz koupání v něm, který Regionální úřad veřejného zdravotnictví vydal před třemi týdny, stále platí. Jak pro agenturu SITA uvedla mluvčí banskobystrický hygieniků Mária Tolnayová, důvodem je, že provozovatel je dosud o zrušení zákazu oficiálně nepožádal. Koupání v bazénech koupaliště se zákaz netýká, voda v nich je od začátku sezóny vyhovující. Zákaz využívat vodu v jezeře na koupání vydal úřad veřejného zdravotnictví 11. července pro nevyhovující mikrobiologickou a biologickou kvalitu vody. Ve vzorku odebraném 3. července se totiž zjistilo překročení mezní hodnoty koliformních bakterií, střevních enterokoků a zejména řas. Provozní manažer koupaliště Aqualand Michal Morong dnes pro agenturu SITA uvedl, že o zrušení zákazu koupání v jezeře už požádali.

KOŠICE: DPMK byl úspěšný v hodnocení TIS
Společnost Transparency International (TIS) prověřila transparentnost městských podniků. Vybrala si 15 největších firem, které zřizují města. „Nejlepší hodnoceným městským podnikem se stal Dopravní podnik města Košice.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.