S dostatečným předstihem
Víte Čo jsou správné nákupní zvyklosti? Například to, že nepůjdete kupovat potraviny hladoví. Podobné je to iv případě pořízení vánočních dárků. „Lidé by se měli vyhýbat stresu z nakupování během nákupní špičky. Nenechávat si nakupování dárků na poslední chvíli, plánovat dopředu je důležité,“ řekla Ivana Štefancová, marketingová manažerka nákupního společenství Lyoness . Poznamenala, že tímto způsobem nenakoupíte zbytečné věci, které byste za normálních okolností vůbec nekoupili. Nenecháte se zlákat akcemi, slevami a pozlátkem Vánoc, které v obchodech číhají. Ne všechny vánoční akci jsou skutečně výhodné, proto si raději předem Mapujte Čo chcete koupit a cenu porovnejte v různých prodejnách.


Podrobný seznam
Každý správný nákup, i ten vánoční, začíná přípravou. Sepsání seznamu všech dárků, které chce člověk koupit se přikládá velká důležitost. Když už víte, Čo chcete, bude to pro vás snadněji a efektivněji při nakupování a tím se vám podaří vyhnout impulzivnímu nakupování dárků. Seznam poslouží i na přehled komu a jak budete dávat dárky a pomůže stanovit sumu peněz, jakou můžete na každého utratit. „Jednodušší si uděláte přehled kde kolik daná věc stojí, případně jaké další slevy můžete získat. Průzkum cen a nabízených slev, dokáže v konečném důsledku ušetřit desítky eur,“ vysvětlila Štefancová.

Vánoce v lednu
Synonymem šetření jsou především akce, slevy, výprodeje a využívání věrnostních systémů jednotlivých obchodů. „Vyplatí se podívat, které obchody mají jaké slevy, případně jaké výhody poskytují při věrnostních kartách. Opět se tak dá ušetřit několik eur,“ uzavřela Štefancová. V některých rodinách fungují dokonale i Vánoce bez dárků. Nejen že se tak vyhnete davem v obchodech, ale i ušetříte, protože pokud chcete někoho obdařit, uděláte tak v pozdějším lednovém termínu, kdy obchody nabízejí speciální slevy na vánoční zboží, který nebyl prodán.


S buksou plnou peněz

Před nákupy si z bankomatu vyberte částku, kterou hodláte pustit na dárky. Při platbě v hotovosti máte lepší kontrolu nad tím, kolik ve skutečnosti utratíte a kolik ještě na dárky zůstává. Podobný výsledek dosáhnete i poctivým odkládáním pokladních bloků, které v klidu domova pomohou při inventuře dárků. Navíc se tak nemůže stát, že svůj bankovní účet doslova vybělit týden před svátky, nebo nedejbože půjdete ještě i do debetu. To by vás už Vánoce vyšly pořádně draho, protože žádná banka vám debet nedá zadarmo. Předem stanovený striktní rozpočet je nezbytný nejen při nákupu dárků, zredukovat výdaje vám pomůže i při koupi dekorace, jídla a nápojů. Je proto dobré pokud si stanovíte částku, kterou za žádných okolností nemůžete překročit. Všechny výdaje pak zapisujte do notesu, abyste měli průběžný přehled.

vyrovnaném partneři
„Jsem už důchodkyně a při své penzi nedokážu soupeřit s druhou babičkou mého vnuka, která má pěkný měsíční příjem,“ postěžovala si seniorka při výběru hračky v jednem z bratislavských prodejen s čínským zbožím. Přitem Vánoce nesmí být žádná soutěž. S rodinou a příbuznými je třeba dohodnout na předávání dárků t když, aby nikdo neměl z obdarúvania špatný pocit. Dárky si mohou mezi sebou rozdávat navzájem zvlášt děti a navzájem dospělí, přičemž dárky by měly mít přibližně stejnou hodnotu.

Jeden společný
Namísto individuálních dárků pro každého člena rodiny sáhněte po společném dárku. Nemusí to být zákonitě nějaký spotřebič do domácnosti, více se hodí sezónní permanentka do divadla, společná návštěva koncertu, výstavy, či wellnessu. Pokud jste manuálně zruční, můžete vyrobit originální bytový doplněk. Vlastnoručně vyrobené dárky mají úplně jinou hodnotu. Stačí zajít do obchody s uměleckými potřebami, kde pro vás mají připraveno množství nápadů.


Internet a služby online

Internetové obchody vám dokážou ušetřit čas a dokonce i peníze. Zejména při hledání dárků a pak při jejich vzájemném porovnávání. Navíc pokud si přes eshop objednáte více zboží, ušetříte i na poštovném. Máte ale nejvyšší čas, aby vám ještě stačili zboží doručit domů. Online nakupování vám ušetří i benzín, no hlavně nervy, které jinak můžete ztratit v přeplněných nákupních centrech. Pár drobných ušetříte i na internetových pohlednicích. Jsou sice méně osobní než jejich starší papírové kolegyně, ale i prostřednictvím emailové pohlednice si můžete vzpomenout na všechny ty, se kterými udržujete jen písemný kontakt prostřednictvím vánočních pozdravů.

Pod stromečkem
Moment překvapení dokážete navodit nejen honosným barevným balícím papírem, který po roztrháni směřuje do odpadu, ale i těm méně krásnějším recyklovatelným. Stejně poslouží i staré časopisy se zajímavými obrázky a grafikou. Zkuste zkombinovat do sebe víc dárků, s využitím jedné krabičky, či šátky, kterou chcete darovat. Investujte i do nového osvětlení vánočního stromku. Staré malované žárovky nahraďte novým trendy LED osvětlením, které „žere“ neporovnatešne méně energie. Než opustíte místnost se stromečkem, kvůli procházce, zda spánku, je vhodné osvětlení úplně vypnout ze zásuvky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.