Tatranské lyžařské střediska čeká stavební ruch. Jejich provozovatel, společnost Tatry Mountain Resorts, chystá nové investice. V Tatranské Lomnici přibude nová lanovka i sjezdovky, rozvíjet se bude i areál na Štrbském Plese. Naop když, středisko Hrebienok si bude na investice muset ještě počkat.

VYSOKÉ TATRY. S výstavbou nové lanovky v lyžařském středisku Tatranská Lomnica chce společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) začít na jaře t když, aby byla lyžařům k dispozici v příští lyžařské sezóně 2013/2014.

Mezi stanicemi Start a Skalnaté pleso bude jezdit lanovka s kabinami typu gondola, které jsou až pätnásťmiestne oproti současné kabinkové lanovce pro čtyři pasažéry.

„Vybraná technologie bude poskytovat větší jjistotu při přepravě za nepříznivých povětrnostních podmínek a zvýší se i přepravní kapacita ze současných 900 na 2400 osob za hodinu,“ řekla mluvčí TMR Zuzana Fabianová.

Nová lanovka bude moci jezdit i při rychlosti větru okolo 24-25 m / s, než současná technologie umožňuje přepravovat osoby pouze při rychlosti větru 16 m / s.

Společnost už má tento typ kabinové lanovky odzkoušený, stejný byl v roce 2012 postaven na jižní straně Chopku z kosodřeviny ve středisku Jasná.

Předpokládaný objem investice odhadla Fabianová na přibližně 9 milionů eur.

Chtějí otevřít nové sjezdovky

„Z ďaších plánovaných investic v Tatranské Lomnici můžeme zmínit novou modrou sjezdovku na bukovým nahoru, novou modrou sjezdovku se zasněžováním a sněhovými zábranami ze Skalnatého Plesa na Borůvky,“ prozradila plány rozšířit stávající lyžařské tratě, jejichž délka pod Lomnickým štítem v současnosti dosahuje téměř 10 kilometrů.

Na podzim letošního roku plánují zvětšit i gastronomický provoz na Skalnatém Plese.
Stavební ruch bude i na Štrbském Plese. „Plánujeme tam vybudovat šesťsedačkovú lanovou dráhu, rozšířit část stávajících sjezdovek, zda vybudovat novou modrou sjezdovku se zasněžováním,“ konkretizovala Fabianová.

Hrebienok zatím na okraji zájmu

Kromě zmíněných dvou středisek provozuje TMR i sjezdovky ve Starém Smokovci – Hrebienok a Jakubkova louku.

Lyžařské středisko Hrebienok si na svou modernizaci bude muset ještě počkat.

„Hrebienok je zatím ve stádiu přípravy. Hodnotí se možnosti rozvoje z pohledu terénních daností, energetických zdrojů a inženýrských sítí, „vysvětlila. Podle mluvčí TMR je tento proces časově náročný.

„Zatím nelze říci, jak rychle se přesune případný investiční rozvoj do této lokality. Také třeba mít na zřeteli časově náročné environmentální a územnoplánovacieho procesy, „dodala.

Jak dále uvedla, existuje předpoklad, podle něhož případné další investice budou realizovat v Tatranské Lomnici a až následně se soustředí na Smokovce.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.