Jubilejní, dvacátý ročník největší mezinárodní soutěže vín Concours Mondial du Bruxelles uspořádají příští rok Slováci v Bratislavě. Poprvé v historii se dějištěm prestižního akce stane krajina z bývalého východního bloku. Je to uznání výjimečnosti Slovenská vín a příležitost, jak přiblížit krajinu nejen vinařskému světu.

O přidělení uznávané světové soutěže vín usilovali hned čtyři středoevropské země – Rakousko, Maďarsko, Česko, ale všechny předběhlo Slovensko.

“ Když v portugalském Guimaraes ohlásili, že příští rok od 10. do 12. května se koná Concours Mondial du Bruxelles v Bratislavě, propukly neočekávané ovace. Předcházela jim tříminutový filmová pohlednice o Slovensku, která podobně jako předtím slovenský vína vzbudila mimořádný ohlas, „řekl generální ředitel Slovenské agentury pro cestovní ruch František Stano.

Stano očekává, že putovní vinařská soutěž bude impulsem nejen pro vinaře, ale povzbudí k dalšímu rozvoji slovenský vinařské regiony. „Turistika za dobrým jídlem a vínem roste v celém světě, je to jedinečná příležitost, jak představit Slovensko jako atraktivní destinaci, natož když k nám přijde nejméně 280 degustátorů, z nichž mnozí jsou novináři přispívající do médií zabývajících se cestovním ruchem,“ řekl Stano.

Pro téměř čtyři sta zahraničních hostů se připravují exkurze do nejznámějších Slovenská vinařských středisek včetně slovenské Tokaje. V porovnání s prvním kongresem OIV – Mezinárodní organizace pro révu a víno jim Slovensko poskytne zcela nový pohled na vinařskou krajinu. „Za desetiletí se upevnily malé a střední většinou rodinné vinařské firmy, které mají Čo ukázat zahraničí,“ myslí si trnavský vinař Vladimír Mrva. V souboji o to, komu přidělit neoficiálně „mistrovství světa ve víně“, vyhrálo Slovensko jednak posledními velkými úspěchy na prestižních mezinárodních akcích, jednak tím, že překvapilo technologickým pokrokem i vinařskou architekturou. Vzpomeňme zámeček Chateau Belá, vinařství Karpatská perla, Mrva & Stanko, ELESKO, Terra Pára, Topoľčianky, J & J Ostrožovič či Vinařský dům v Malé trnu.

„Je to opravdu skvělý úspěch pro Slovensko, protože za nás kromě dobrého vína a skvěle odvedené práce vinařů neměl kdo lobbovat, „myslí si enologické Edita Ďurčová, pokud, pravda, Nepočítáme drobnou osvětovou práci, kterou na mezinárodních soutěžích vín provedl například profesor vína Fedor Malík či samotná Edita Ďurčová a další obětaví Slovenské vinaři. Podobně jako při hodnocení restaurací, kterým udělí michelinovskú hvězdu výjimečné kvality, i Slovensko si nenápadně v předchozích třech letech hodnotil agent Concours Mondial du Bruxelles Thomas Brandl. Navštívil například Malokarpatská vinná cesta a některé další akce.

„Když uviděl technologie, kterými jsou vybaveny slovenský sklepy, stal se našim velkým příznivcem,“ řekl Vladmir Mrva, který v Guimaraes hodnotil vína. V Bratislavě lze očekávat okolo 8 500 vzorků vína a mohou je tam zaslat samozřejmě i Slovenské vinaři. Pro zajímavost, Francouzi poslali na poslední konkurz do Portugalska dva tisíce vzorků vína.

Podle mrvu by mělo uspořádání Con cours Mondial du Bruxelles sjednotit všech Slovenská vinařů a vinařů. „Pokud jsme měli nějaké spory, zapomeňme na ně. Máme obrovskou odpovědnost před celým světem, abychem potvrdili, že jsme skutečně dobrou vinařskou krajinou, „řekl Mrva.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.