rezesova BRATISLAVA 26. srpna (ČTK) – Košičanka Eva Varholíková-Rezešová, která v úterý zřejmě zavinila tragickou nehodu na dálnici v Maďarsku, může požádat maďarskou stranu o předání její stíhání na Slovensko.

Podle právní expertky Lucie Mokré z Fakulty sociálních a ekonomických věd UK v Bratislavě to Slovence umožňuje maďarský zákon o mezinárodní právní pomoci v trestních věcech.

„Zvláště vhodné je předání stíhání tehdy, pokud se obviněný nachází v Maďarsku a je občanům státu, do kterého se má stíhání předat, avšak musí se brát ohled na právní zájmy poškozených, „vysvětluje Mokrá.

Právní expertka si však myslí, že pravděpodobně k předání stíhání na Slovensko nedojde,“ protože zájmy poškozených , kteří jsou příbuzní maďarských občanů žijících v Maďarsku, budou tím důvodem, pro které nejvyšší maďarskými orgány takovou žádost na Slovensko nepředají „.

Pokud by přece jen zaslaly žádost o převzetí trestního stíhání na Slovensko, pak je podle Mokré slovenská strana povinna převzít trestní stíhání proti svému občanovi.

Pokud maďarský soud pošle Košičanku za mříže, svůj trest si lze odsedí na Slovensku.

„Na předání v Maďarsku odsouzené slovenské občanky na výkon trestu odnětí svobody do ČR se v blízké budoucnosti aplikuje návrh nového maďarského zákona o provádění spolupráce s členskými státy Evropské unie, „tvrdí právnička.

Video: Grafická rekonstrukce nehody

Zákon, který byl v červenci předložen do maďarského parlamentu zavádí novou evropskou úpravu předávání odsouzených k výkonu trestu spojeného s odnětím svobody. Norma podle Mokré říká, že konečný odsuzující rozsudek maďarského soudu společně s osvědčením pro účely uznání a výkonu trestu odnětí svobody v ČR bude možné zaslat bez souhlasu odsouzené na Slovensko.

„Po zavedení maďarské úpravy, o pár měsíců, bude jen na maďarské straně, aby iniciovala výkon uloženého trestu na Slovensku, přičemž slovenská strana bude muset vyhovět, „uzavřela Mokrá.

Tragická nehoda, jejíž účastnicí byla Slovenka Eva Varholíková-Rezešová, se stala v úterý brzy rAno na dálnici M3 směrem na Budapešt. Košičanka na BMW zřejmě usnula za volantem a narazila zezadu do Fiatu Punto. Auto vrazilo do svodidel a okamžitě vzbĺklo. Ve vraku shořely tři lidé, čtvrté ženě se podařilo z auta vyjít, s vážnými popáleninami skončila v nemocnici, kde však později zraněním podlehla.

Ve fiatke se vezli dvě sestry a jejich manželé. BMW skončilo převrácené na střechu. Podle maďarské policie Eva Varholíková-Rezešová nabourala pod vlivem alkoholu. Soud v Budapešti Evu Varholíkovú-Rezešovú poslal na 30 dní do vazby. Důvodem je obava, že by se mohla vyhýbat trestnímu stíhání.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.