robert fico BRATISLAVA 4. července (ČTK) – Svátky, které se mají zrušit

Vláda uvažuje o zrušení dvou státních svátků, které připadají na 1. a 15. září. Zrušení 15. září jako státního svátku by si však podle Fica vyžadovalo otevření vatikánské smlouvy.

Pouhým zákonem není totiž podle něj možné sáhnout na smlouvu mezinárodního charakteru. Vláda proto uvažuje nad tím, že namísto otevírání vatikánské smlouvy by zákonem přesunula oslavu 15. září na neděli, pokud připadne na pracovní den.Den Ústavy a svátek Sedmibolestné Panny Marie, které plánuje zrušit vláda Roberta Fica, by se mohly v budoucnu do kalendáře znovu vrátit.

„Jsme připraveni hovořit o časovém omezení pět let, „připustil dnes premiér. Stane se tak podle něj však jedině v případě, že se ekonomika Slovenska ozdraví a nastartuje hospodářský růst.

Slovensko by tak touto myšlenkou napodobily Portugalsko, které v horizontu pěti let plánuje znovuzavedení svátků zrušených pro nepříznivou ekonomickou situaci.

K rušení svátků chce vláda přistoupit v hledání prostředků na konsolidaci veřejných financí.

Premiér ve středu dostal otevřený dopis, ve kterém ho občanští aktivisté žádají ponechat svátek Sedmibolestné Panny Marie, patronky Slovenska, jako den pracovního klidu.

Jak řekl dnes na tiskové konferenci Martin Dilong, aktivisté chtějí vyvolat otevřenou diskusi o tomto svátku, aby se k tomu mohla vyjádřit veřejnost.

„List je zveřejněn. Uvidíme, kolik lidí se přidá. Je to start dialogu o tomto svátku, „řekl.

List doručili i prezidentovi ČR Ivanu Gašparovičovi, kterého také chtějí požádat o pomoc. Dopis rozešlou přes sociální sítě po celém Slovensku.

„Premiér neřekl, které zaměstnavatelských svazů na něj tlačí. Pod dopis se podepíší konkrétní osoby, „uvedl Dilong.

Aktivisté se chtějí v nejbližších dnech setkat s prezidentem, aby jim pomohl, protože on podepisuje mezinárodní smlouvy. Obrátit se chtějí i na poslance NR SR, aby i oni podpořili tuto občanskou iniciativu.

Cílem aktivistů je podle Terezie Lenczovej informovat, vysvětlovat.

„neprotestuje. Vyzýváme k dialogu a ujasnění si kompetencí, „řekla s tím, že pro Slováky je symbol matky pod křížem mimořádně aktuální.

“ Je výzvou pro každého z nás být účasten na utrpení každého z nás. To se na Slovensku žije. Lidé navzdory krizi přispívají na charitu, „zdůraznila.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.