Za škodu se navzájem obviňují exministr zemědělství Zsolt Simon a nové vedení resortu v čele s Lubomírem Jahnátka.

Potravinová pomoc pro nejchudší je programem Evropské unie, který běží od roku 1987 a je součástí společné zemědělské politiky.

Na Slovensku distribuci nejnovější poznamenal skandál. Celkově 3500 tun mouky a těstovin, které měly být rozdány pro přibližně 80 000 lidí, chybí. Předseda vlády Robert Fico na tiskové konferenci uvedl, že na základě informací od nového ministra Ľubomíra Jahnátka bude podAno trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Všechny skutečnosti, které v tomto okamžiku máme k dispozici totiž naznačují, že existuje vážné podezření z podvodu, pokud jde o nakládání z moukou a těstovinami určené lidem s nízkými příjmy na Slovensku,“ řekl po jednání vlády premiér FiČo.

Za podezřelý označuje premiér podpis dodatku ke smlouvě o dodávce potravinové pomoci mezi Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a dodavatelem mouky a těstovin. Tento měl být podepsán 25. listopadu 2011, tedy po pádu vlády Ivety Radičové.

„Tento dodatek smlouvy je podezřelý, protože rozšiřuje okruh skladů, do kterých měli být doručeno výrobky jako těstoviny a mouka. Tyto sklady uvedeny ve zmíněném dodatku jsou zároveň i sklady, které patří přímo dodavatelem mouky a těstovin, což vyvolává obrovské podezření, „řekl premiér.

V dodatku ke smlouvě o potravinové pomoci je podle Fica zvláštní ustanovení o fikci doručení. „Říká se v něm, že pokud 27. února 2012 si PPA nepřevezme potravinovou pomoc, tedy když nepodepíše protokoly a nepřevezme potraviny, nastává fikce doručení. To znamená, jako kdyby těch 3500 tun, které stále chybí, obdržela, „upozornil.

Toto podle něj vyvolává podezření, že žádných 3500 tun mouky a těstovin pravděpodobně nikdy neexistovalo, protože šlo často o sklady dodavatelů. „Ukazuje se, že tak jak se vypařila celá předešlá vláda, tak se pravděpodobně vypařila i mouka a těstoviny. Mluvíme o škodě za přibližně 1,2 milionu eur, „tvrdí předseda vlády.

Kontrolu ve skladech podle premiéra neumožnily. Politickou odpovědnost podle něj nese bývalý ministr Zsolt Simon jeho kandidáti v PPA, který neprobral potravinovou pomoc.

Simon svou odpovědnost odmítá, přestože si také myslí, že chybějící potravinová pomoc pravděpodobně nikdy nebyla dodavatelem vyrobena. Potřebné kroky mělo podle něj udělat nové vedení resortu. Na problém a jeho akútnost prý upozorňoval při předávání resortu.

„Jediný byznys by se na této kauze dal udělat v případě, kdyby MPRV ČR pod mým vedením vydalo příkaz uvolnit kauci. Takový příkaz nebyl vydán. Naop když, vyšel příkaz neuvolní kauci za žádnou cenu, dokud nebudeme mít zboží, „říká bývalý ministr.

Problémy s distribucí na Slovensku byly už v minulosti, kdy smluvní organizace nestíhali uplynulý rok logisticky doručit potřebné objemy k lidem. Evropská komise [1] Evropská komise je politicky nezávislá, kolegiální instituce, jejímž posláním je hájit zájmy Evropské une. více na www.EuropskaUnia.sk » [2] musela řešit žádost Slovenska o prodloužení programu potravinové pomoci do 29. února 2012.

EU nad pomocí váhala

Na potravinovou pomoc od EU mají nárok například děti v náhradní rodinné péči, příjemce dávek v hmotné nouzi, osoby na hranici životního minima a důchodci, jejichž důchod nepřesahuje 305 eur.

Maximální objem pomoci na jednu osobu byl nastaven na 20 kg pšeničné mouky a 20 kg těstovin.

V únoru odhlasoval Evropský parlament [3] Evropský parlament je jediný přímo volený orgán Evropské une. 785 poslanců je voleno každých 5 let voliči ve všech členských státech Evropské une. více na www.EuropskaUnia.sk» [4] pokračování programu potravinové pomoci pro následující dva roky. V celé EU se týká 18 milionů lidí.

Některé členské státy Velká Británie [5] Velká Británení zakládajícím členem NATO NATO je mezivládní organizace sdružených zemí s úkolem chránit svobodu a bezpečnost svých členů politickými a vojenskými prostředky. více na www.EuropskaUnia.sk » [7] členem G-8, stálým členem Rady bezpečnosti OSN, členem EHS se stala až v 70. letech. více na www.EuropskaUnia.sk» [6] [8] Česká republika [9] Česká republika vstoupila do EU spolu se Slovenskou v květnu 2004. Česká republika a Slovensko mají dlouhou historii soužití v jednem státě. více na www.EuropskaUnia.sk » [10] Dánsko [11] Dánsko zakládajícím členem Severoatlantické aliance (NATO). Součástí EHS (později EU) se stalo v roce 1973. více na www.EuropskaUnia.sk » [12] Německo [13] Německo je stále nejvyšším přispěvatelem se společného rozpočtu EU, což mu spolu s ľudnatostí dává velkou váhu v evropské politice. více na www.EuropskaUnia.sk» [14] Nizozemsko [15] Nizozemsko patří mezi zakládající členy Evropské une. Spolu s Belgií a Lucemburskem vytvořilo ještě během druhé světové války Benelux, jako regionální hospodářské integrace seskupení více na www.EuropskaUnia.sk» [16] a Švédsko) chtěli původně toto schéma okres na jednu čtvrtinu. Hlavním argumentem bylo, že boj proti chudobě a hladu je především národní záležitost. Němci tvrdili, že potravinová pomoc nemá proč být součástí zemědělské politiky, protože to spadá pod sociální agendu a ve skutečnosti jde o skryté dotace, z nichž benefitují zejména francouzští producenti.

(EurActiv.sk / ČTK)

References

 1. ^ Evropská komise (www.europskaunia.sk)
 2. ^ více na www.EuropskaUnia. cz » (www.europskaunia.sk)
 3. ^ Evropský parlament (www.europskaunia.sk)
 4. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » ( www.europskaunia.sk)
 5. ^ Velká Británie (www.europskaunia.sk)
 6. ^ NATO (www.europskaunia.sk)
 7. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
 8. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
 9. ^ Česká republika (www.europskaunia.sk)
 10. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
 11. ^ Dánsko (www . europskaunia.sk)
 12. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
 13. ^ Německo (www.europskaunia.sk)
 14. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia . cz)
 15. ^ Nizozemsko (www.europskaunia.sk)
 16. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.