V příměstské autobusové dopravě na Oravě a Liptově do konce roku přibude 42 nových autobusů. Prvních dvanáct by na linky mělo vyrazit už tento měsíc a dalších šestnáct v březnu, avizuje ředitel dopravy SAD Liptovský Mikuláš Jozef Kender. Nové autobusy budou klimatizované.
Do konce roku chce firma vyměnit téměř 21 procent vozidel, využívaných na příměstskou dopravu. Stát by to mělo přibližně 240 milionů korun a přepravní společnost se rozhodla pro nákup autobusů českého výrobce SOR Libchavy .
K obnově vozového parku nutí všech autobusových přepravců změna právních norem. Do konce příštího roku by neměli provozovat ani jeden autobus starší 16 let. SAD Liptovský Mikuláš přitem vyřazuje více než 20-leté vozidla a průměrný věk jeho autobusů by měl v tomto roce klesnout ze čtrnácti na dvanáct let. V nákupu nových vozidel proto bude pokračovat iv příštím roce.
DSP Liptovský Mikuláš zajišťuje příměstskou dopravu na Oravě a Liptově a její loňské tržby dosáhly přibližně 200 milionů korun. Kromě toho provozuje městskou autobusovou dopravu v Liptovském Mikuláši, Ružomberku a Dolním Kubíně. Žilinský samosprávný kraj loni zaplatil část nákladů za využívání sociálních slev a za provozování některých linek v rozsahu 100 milionů korun.
Nové vozy kupuje i druhý autobusový přepravce v kraji – SAD Žilina . Loni jich bylo 25, letos by jich podle mluvčí společnosti Ivany Střelcovy mělo být 47. Pouze během těchto dvou let by tak přepravní společnost měla vyměnit přibližně třetinu vozidel v příměstské dopravě. Žilinský přepravce upřednostnil jinou českou firmu – Iveco Czech Republic (bývalý výrobce značky Karosa ).
Slovensku investiční a realitní společnost, která ovládá SAD Žilina a SAD Trenčín , by do konce příštího roku měla koupit čtyři sta autobusů pro městskou a příměstskou dopravu. Podle místopředsedy představenstva Iveca Jacquesa Averbucha jde o největší kontrakt na dodávku autobusů na území střední a východní Evropy. K investicím do nových autobusů se majitelé dopravních společností zavázali při jejich privatizaci.

Kontextové odkazy ETARGET

přepravní společnost –

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.

Zaregistrujte se


Přihlásit