Zemřel mi manžel, který bylo živnostník, provozoval menší restauraci. Jaké jsou povinnosti manželky zesnulého živnostníka? Ovlivňuje to, že manžel byl živnostník, nějak dědické řízení? Čtenářka
Ilustrační foto.
Autor: Robert Hüttner
Každý subjekt, který začal se samostatnou výdělečnou činností je povinen splnit si oznamovací povinnosti při zahájení podnikání vůči všem institucím, vůči nimž budou vznikat právní nároky i závazky v souvislosti s výkonem živnosti. Takovou oznamovací povinnost třeba splnit i při skončení podnikání. Smrtí poplatníka se podnikání končí. A tuto skutečnost je třeba oznámit i na příslušných úřadech. Rozdíl je pouze v tem, že za zemřelého poplatníka jsou povinni splnit oznamovací povinnost dědicové.
Pojišťovny: V případě že byl živnostník povinen platit příspěvky a pojistné do fondů Sociální pojišťovny, do 8 dnů ode dne úmrtí jsou dědicové povinni předložit úmrtní list v příslušné pobočce Sociální pojišťovny spolu s vypsaným registračním listem fyzické osoby jako odhláška. Do příslušné pobočky zdravotní pojišťovny, v níž byl živnostník zdravotně pojištěn, se neprodleně doručí kartička pojištěnce a úmrtní list živnostníka.
Živnostenský úřad: Do 15 dní po úmrtí živnostníka jsou dědicové povinni nahlásit ukončení činnosti zemřelého. Pokud chce v činnosti pokračovat dědic do doby ukončení dědického řízení a získání oprávnění k podnikání dědicům, na živnostenském listu zemřelého se vyznačí jeho pokračovatel. Pokračování v živnosti jsou dědicové povinni oznámit živnostenskému úřadu ve lhůtě jednoho měsíce od úmrtí podnikatele.
Daňový úřad: Ve lhůtě 15 dnů po smrti poplatníka jsou pozůstalí povinni nahlásit zákonného zástupce. Které osoby mohou a za jakých podmínek po smrti podnikatele (živnostníka) pokračovat v živnosti upravuje živnostenský zákon, jestliže fyzická osoba (živnostník) zemře, mohou v živnosti pokračovat až do skončení řízení o projednání dědictví: dědici ze zákona, pokud není dědice ze závěti, dědicové ze závěti a pozůstalý manžel, i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti, pozůstalý manžel, i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti, pokud v živnosti nepokračují dědicové, správce dědictví, pokud ho ustanovil soud.
Daň z příjmů: Ve lhůtě do 3 měsíců od smrti poplatníka jsou dědicové povinni podat daňové přiznání. Pokud je dědiců více, ti se dohodnou, který z nich podá daňové přiznání. Správce daně může prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání v případě, že o to zákonný zástupce požádá nejpozději 15 dnů před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání. Daňový základ zemřelého poplatníka se upravuje t když, jak by skončilo podnikání. K daňovému základu se přičítají pohledávky a zásoby materiálu a zboží a odečítají se závazky, které by v případě úhrady byly považovány za daňový výdi.
Také je potřeba ohlásit ukončení daňové povinnosti daně z motorových vozidel, případně j jiné, které poplatníkovi vznikly v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti.
Daň z přidané hodnoty: Osoba pokračující v živnosti se od úmrtí zůstavitele do skončení řízení o dědictví považuje za osobu povinnou k dani av tomto smyslu je plátce daně povinen do 10 dnů od skončení posledního zdaňovacího období odevzdat finančnímu úřadu osvědčení o registraci pro daň.
Posledním zdaňovacím obdobím osoby pokračující v živnosti je zdaňovací období, ve kterém skončí řízení o dědictví. Správce daně neurčuje poslední zdaňovací období rozhodnutím. Zákon o DPH jednoznačně stanoví poslední zdaňovací období pro osobu, která pokračovala při úmrtí fyzické osoby v živnosti. Osoba pokračující v živnosti daňové přiznání za poslední zdaňovací období předkládá ve lhůtě do 25 dnů po skončení zdaňovacího období av téže lhůtě je splatná i vlastní daňová povinnost. Pokud se po úmrtí plátce nepokračuje v podnikání, pak jeho právní nástupce nebo zástupce usazený daňovým úřadem má povinnost podat daňové přiznání.
Posledním zdaňovacím obdobím, pokud se po úmrtí plátce nepokračuje v podnikání, je zdaňovací období, ve kterém došlo k úmrtí plátce. Daňový úřad nevydává rozhodnutí o určení posledního zdaňovacího období, protože zákon o DPH jednoznačně stanoví poslední zdaňovací období. Platnost osvědčení o registraci pro daň a platnost identifikačního čísla pro daň zaniká uplynutím posledního zdaňovacího období. Všechny pohledávky a závazky vůči státním institucím se zahrnou do dědického řízení.
Zdroj: Slovenská asociace pohřebních a kremačních služeb
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA