„Pan ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek poskytl členům vlády informaci o vážných podezřeních týkajících se potravinové pomoci na Slovensku. Proto se rozhodl, že podá trestní oznámení , zatím na neznámého pachatele. Všechny skutečnosti, které v tomto okamžiku máme k dispozici totiž naznačují, že existuje vážné podezření z podvodu, pokud jde o nakládání z moukou a těstovinami určené lidem s nízkými příjmy na Slovensku, „uvedl Fico [1]  předseda SMER-u Robert Fico Robert Fico [2] po jednání vlády.

Dodatek ke smlouvě podepsali po pádu vlády „Je podezřelé, že pod kuratelou ministra Zsolta Simona přišlo po pádu vlády Ivety Radičové [3]  předsedkyně vlády ČR Iveta Radičová Iveta Radičová [4] k podpisu zvláštního dodatku ke smlouvě o dodávce potravinové pomoci mezi zemědělském platební agenturou (PPA) a dodavatelem mouky a těstovin. Tento dodatek byl podepsán 25. listopadu 2011, tedy po pádu vlády Ivety Radičové.

Tento dodatek smlouvy je podezřelý, protože rozšiřuje okruh skladů, do kterých měli být doručeno výrobky jako těstoviny a mouka. Tyto sklady uvedeny ve zmíněném dodatku jsou zároveň i sklady, které patří přímo dodavatelem mouky a těstovin, což vyvolává obrovské podezření, „přiblížil premiér.

V dodatku ke smlouvě o potravinové pomoci je podle Fica zvláštní ustanovení o fikci doručení. „Říká se v něm, že pokud 27. února 2012 si PPA nepřevezme potravinovou pomoc, tedy když nepodepíše protokoly a nepřevezme potraviny, nastává fikce doručení. To znamená, jako kdyby těch 3500 tun, které stále chybí, obdržela, „upozornil.

Existovalo vůbec 3500 tun mouky a těstovin? Toto podle něj vyvolává podezření, že žádných 3500 tun mouky a těstovin pravděpodobně nikdy neexistovalo, protože šlo často o sklady dodavatelů. „Ptáme se, jak je to možné, když se nestalo to, Čo předepisovala samotná smlouva. Jak je možné, že se dodatek smlouvy podepsal až po pádu vlády Ivety Radičové. Ukazuje se, že tak jak se vypařila celá předešlá vláda , tak se pravděpodobně vypařila i mouka a těstoviny. Mluvíme o škodě za přibližně 1,2 milionu eur, „vyčíslil předseda vlády.

Podle něj nebyla ani umožněna kontrola v předmětných skladech, „Bývalý ministr Zsolt Simon se vymlouvá na všech možných, především se vymlouvá na třetí sekter. Je však evidentní, že plnou politickou odpovědnost za resort zemědělství nesl ministr zemědělství a lidé, které on nominoval do PPA. Věřím, že trestní oznámení, které podává ministr Jahnátek, bude impulsem pro orgány činné v trestním řízení, „dodal FiČo.

Ministr Jahnátek upřesnil, že podle právní analýzy agrorezortu je první dodatek smlouvy o potravinové pomoci od počátku neplatný. „Podle mého názoru za celým tímto podvodem je Zsolt Simon. Jeho nominovaný Vadim hárají je podepsán pod dodatkem ke smlouvě. Jeho nominovaný hárají nepřišel z neznámých důvodů převzít si dodávku potravinové pomoci. Neumím si představit, jak by si mohl šéf PPA dovolit takové vážně lapsus bez souhlasu svého nadřízeného. A jeho přímým nadřízeným byl Zsolt Simon, „zdůraznil Jahnátek.

Zsolt Simon obvinění odmítá

exministr Zsolt Simon odmítá politickou odpovědnost za nedodání 3500 tun potravinové pomoci dodavatelům . Jednat mělo podle něj současné vedení agrorezortu. Simon se zároveň ztotožňuje s podezřením Ľubomíra Jahnátka, že nedodána potravinová pomoc pravděpodobně nikdy nebyla dodavatelem vyrobena.

„Trestního oznámení se neobávám, protože se nemám čeho obávat. At orgány činné v trestním řízení vyšetří, kdo je zodpovědný. Pokud však někdo nese politickou odpovědnost, tak je to v první řadě ministr Jahnátek a nový generální ředitel PPA Stanislav Grobár, kteří nevydali rozhodnutí, Čo s kaucí (související s dodavatelskou smlouvou na dodávku potravinové pomoci, pozn. red.) a Čo se zbožím, „uvedl Simon.

Autor: PROTEXT

References

  1. ^ Fico (www.ktotoje. cz)
  2. ^ (www.ktotoje.sk)
  3. ^ Ivety Radičové (www.ktotoje . cz)
  4. ^ (www.ktotoje.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.